Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Potápači vyčistili dno Kuchajdy, vylovili historicky najmenej odpadu

Potápači vyčistili dno Kuchajdy, vylovili historicky najmenej odpadu
02.05.2018 -

Mikrovlnku, lešenárske rúry, ale aj vyhodenú pneumatiku, rozbité sklo či množstvo odtrhnutých rybárskych háčikov vytiahli cez víkend potápači počas čistenia prírodného kúpaliska na Kuchajde v bratislavskom Novom Meste. Čistenie pravidelne na začiatku sezóny zabezpečuje mestská časť v spolupráci so Spolkom ochrancov vody Octopus. „Pri čistení dna sa každoročne zameriame na pásmo vyhradené pre kúpajúcich. Pravidelne tam nachádzame rôzne ostré predmety, ktoré ohrozujú ľudí, ktorí sa prišli na Kuchajdu okúpať,“ informoval starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Čistenie zabezpečoval tím, v ktorom boli siedmi potápači. Odpad zbierali do veľkokapacitného kontajnera, ktorý zabezpečil novomestský EKO-podnik verejnoprospešných služieb.

Po prvom veľkom čistení sa v priebehu sezóny zabezpečuje dočisťovanie dna v pobrežnej časti. „Mnohí správcovia vodných plôch nezabezpečujú čistenie dna, čím ohrozujú zdravie návštevníkov,“ upozornil predseda Spolku ochrancov vody Octopus Tomáš Rácz, podľa ktorého je mestská časť Nové Mesto svetlou výnimkou. Aj preto sa rozhodli tento rok pri príležitosti 25. výročia čistenia Kuchajdy a dlhoročnej spolupráce s bratislavským Novým Mestom vyčistiť dno prírodného kúpaliska zdarma.

Vďaka starostlivosti správcu jazera a pravidelnému potápačskému čisteniu dna množstvo odpadu, ktoré pred začiatkom každej sezóny vytiahnu z dna Kuchajdy, postupne ubúda. „Tohtoročné čistenie preukázalo historické minimum odpadu. Dokonca nebol nájdený ani jeden nákupný vozík, čo v minulých rokoch bolo samozrejmosťou. Zaznamenali sme nárast veľkých ulitníkov, ktoré sú indikátorom čistoty vody,“ dodal Tomáš Rácz.

V minulosti potápači našli vo vode aj označovač cestovných lístkov z autobusu MHD, odpadkové koše, kočík, utopený vodný bicykel či dokonca pištoľ.Vytvorené: 02.05.2018 09:54, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore