Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Nové Mesto má päť podmienok pre nový Istropolis. Kultúrne centrum musí vyrásť ako prvé

Nové Mesto má päť podmienok pre nový Istropolis. Kultúrne centrum musí vyrásť ako prvé
17.07.2020 - Kultúrno-spoločenské centrum v novom Istropolise, ktoré bude pokračovateľom súčasnej viacúčelovej sály, bude musieť investor postaviť ako prvé. Je to jedna z piatich podmienok, bez ktorých mestská časť Bratislava-Nové Mesto nebude súhlasiť s výstavbou tohto projektu. Dnes ich na tlačovej konferencii predstavil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.
Ako zdôraznil, zachovanie kultúrneho centra celoslovenského významu na tomto mieste je nevyhnutné. „Kultúrno-spoločenské centrum sa musí stavať ako súčasť prvej fázy výstavby projektu. Nebudeme riskovať situáciu, že nám investor po nejakom čase povie: bohužiaľ, nemôžeme ho nakoniec postaviť, lebo nám to nevychádza. Nový Istropolis musí byť vybudovaný hneď na začiatku,“ povedal starosta Kusý. Pripomenul skúsenosť so zbúraním PKO v Bratislave, na ktorého mieste mal miestny investor postaviť planetárium, no neurobil tak. „Tu sa nesmie opakovať PKO!
DSC_5248 – kópia
Druhá podmienka samosprávy sa týka verejného priestoru v tejto lokalite. Mesto a mestská časť musí mať podľa starostu možnosť zasahovať a spolurozhodovať o tom, ako tu bude vyzerať zeleň, či priestory, kde sa budú ľudia stretávať. „Nové Mesto nemá vlastné prirodzené centrum, toto je príležitosť, ako ho vytvoriť.“
Ďalšia podmienka smeruje k verejnej doprave - k budúcej železničnej stanici Filiálka. „Investor musí vytvoriť priestor, aby keď jedného dňa štát začne so stavbou, bolo možné umiestniť stanicu Filiálky tak, aby mohla byť s projektom Nového Istropolisu prepojená. Potrebujeme, aby ľudia mohli z vlaku vystúpiť priamo na komunikačnom uzle a dostať sa ľahko na Trnavské mýto.
Nový Istropolis - Kultúrno-spoločenské centrum 1 – kópia
Investor bude tiež musieť pristúpiť na podmienku rekonštrukcie celej zóny medzi ulicami Šancová, Kukučínova a Vajnorská – nielen vlastného pozemku. Teda vrátane revitalizácie zelene, chodníkov, či zastávok MHD v súčinnosti s mestom a ďalšími vlastníkmi.
Piatou podmienkou je zachovanie všetkého, čo je na súčasnom Istropolise hodnotné. Napríklad vitráže od grafika a maliara Milana Dobeša, či fontány pri Dome techniky. „Nielen preto, že sú hodnotné, ale sú aj akýmsi spojením s minulosťou.
Starosta tlmočil aj požiadavku miestnej komunity, aby investor umožnil aj vybudovanie novej obecnej škôlky. Podmienky pre nový Istropolis zašle samospráva priamo investorovi. „Je našou úlohou definovať požiadavky, ktoré sú dôležité nielen pre Bratislavu a Bratislavčanov, ale vzhľadom na význam tejto stavby aj pre celé Slovensko.
Nový Istropolis -Multifunčná sála - Akustický koncert – kópia
Investor vo štvrtok predstavil svoj projekt nového moderného kultúrno-spoločenského centra, ktorý by mal vyrásť na miestne dnešného Istropolisu. Jeho súčasťou má byť multifunkčná sála pre 3- až 5-tisíc ľudí s kvalitnou akustikou, ktorá sa bude využívať na koncerty, konferencie a kongresy. Projekt je zatiaľ v štádiu investičného zámeru. Ak získa investor všetky potrebné povolenia, plánuje spustiť výstavbu na prelome rokov 2022/2023 a ukončiť ju v roku 2025. Súčasťou celého komplexu Nový Istropolis majú byť aj bytové či kancelárske priestory a hotel.
Nový Istropolis - Interiér - Foyer

Vizualizácie/zdroj: Immocap
 


Vytvorené: 17.07.2020 16:05, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore