Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Nordic Walking je šport pre každého

Nordic Walking je šport pre každého
22.09.2023 -

Jednou z tohtoročných noviniek v ponuke športových aktivít Novomestského kultúrneho a športového leta bol Nordic Walking s Ankou. Na „walkovačkách“ v areáli Železnej studničky sa každý týždeň stretávala partia veselých účastníkov a účastníčok, ktorí rezkým tempom kráčali po lese s paličkami v rukách. Na dodržiavanie správnej techniky ale aj udržiavanie rovnako dôležitej dobrej nálady dbala inštruktorka Anka Sasková.

 

Čo je Nordic Walking a odkiaľ pochádza jeho názov?

Nord znamená sever, walk chôdza – teda severská chôdza. Počiatky Nordic Walking sú datované od roku 1930, kedy fínski bežeckí lyžiari využívali Nordic Walking pri letnej príprave. Na jeho praktizovanie využívali klasické bežkárske palice.

Prvé verejné preteky Nordic Walkingu kuriózne zorganizovali vo Fínsku v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Riaditeľ fínskej asociácie rekreačného športu Tuomo Jantunen sa pre nedostatok snehu rozhodol zmeniť bežkárske preteky na nordicwalkingové. Súťažiaci z celého sveta sa na štart pretekov postavili bez bežiek, len s paličkami. Zistili, aké náročné je používať pri chôdzi paličky a koľko svalov tela sa pri takomto pohybe zapája. Tam to teda začalo a šírilo sa ďalej do sveta. Základným znakom Nordic Walkingu je, že sa robí s nordicwalkingovými paličkami.

 

V čom sú nordicwalkingové paličky iné, než tie turistické?

Ľudia si často myslia, že je to to isté, no nie je. Nordicwalkingové paličky majú namiesto pútka rukavičku – keď si ju dáte na ruku a pustíte rukoväť paličky, palička vám nespadne a ruka ostáva pri rukoväti. Ak pustíte pútko na turistickej paličke, tá klesne dole a rukoväť sa vzdiali. To je alfa omega – ak sa chceme sústrediť na techniku a nie na to, že si musíme stále nadhadzovať paličku, tak potrebujeme paličky s rukavičkami.

V minulosti si aktívne športovala – ako si sa však dostala k Nordic Walkingu?

Som bývalá trénerka squashu. Bola som aj majsterka squashu seniorov – seniori sú od 35 rokov a ja som začala hrať squash, keď som mala 39. Squash je však jednostranný šport, a tak mi vysunul platničku o 9 milimetrov – mala som herniu disku. Keď mi lekár povedal, že už v živote nebudem môcť športovať a pri operácii je 50-percentná šanca, že skončím na vozíku, tak som hľadala alternatívy. Jedna z možností bola SM system, ktorý sa cvičí v interiéri so špeciálnymi gumami. Ja som potrebovala byť vonku, tak som si našla nordicwalkingovú asociáciu, ktorá bola vtedy len na Štrbskom plese a začala som sa tomu venovať. Nordic Walking ako jediný šport zapája 90% svalstva, čo je 650 svalov. Žiaden iný šport nezapája svaly tak komplexne, preto je to ideálny rehabilitačný šport. Zachránilo mi to život. Bez cvičenia by som už možno bola na vozíku, ten príbeh je teda dosť silný.

Je to šport vhodný aj pre seniorov, alebo ľudí, ktorí v bežnom živote nie sú príliš aktívni?     

Je to šport pre každého – nezáleží na veku ani pohlaví. Praktizuje sa už od štyroch rokov, kedy si dieťa uvedomuje, že drží paličky, až dovtedy, kým hlava slúži a človek paličky udrží.

Keď seniori sedia doma, atrofuje im svalstvo. My ľudia máme pohybový aparát – čo znamená, že sa máme hýbať. Nordic Walking je pre všetkých, lebo každý si sám určuje vzdialenosť aj rýchlosť, akou kráča. Na moje prechádzky chodia aj seniori vo veku vyše 80 rokov – chodíme s nimi pomalšie, ale sú radi, že môžu s niekým ísť, integrujú sa do skupín – vytvorili sme už takú partiu. Každému teda odporúčam aspoň to vyskúšať – či je to senior, alebo pracujúci. Seniori by sa mali udržiavať v kondičke a Nordic Walking im ju pomôže postupne získať.

Aký je rozdiel medzi bežnou chôdzou a Nordic Walkingom?

Ľudia chodia bežne, no väčšinou chodia „pokrčení“, v neaktívnom postoji. Na Nordic Walkingu sa naučíte chodiť v aktívnom postoji. Paličkami paradoxne doťahujete všetky vnútorné svaly. Keď ich správne používate, zapájate 90% svalstva a aktivujete tým celú svoju chrbticu. Dokáže to pekne upraviť ( zasunúť ) aj malé hernie diskov – tak, ako to bolo v mojom prípade. Aj lekári Nordic Walking odporúčajú – robia sa kongresy, na ktorých sa ho učia, fyzioterapeuti to majú pomaly ako povinnosť (získavajú kredity ), lebo je to jeden zo spôsobov rehabilitácie, napríklad po operácii bedrového kĺbu. Je teda fajn, ak ľudia chodia, ale ak chcú pre seba urobiť ešte viac – mohli by začať s Nordic Walkingom.

Kam sa môže človek obrátiť, ak by sa chcel o Nordic Walkingu dozvedieť viac, prípadne by rád navštívil aj „walkovačku“ v inej oblasti?

Najlepšie priamo na Slovenskú asociáciu Nordic Walking –  má skratku SNWA a webovú stránku snwa.sk. Podľa miesta, kde to chcete robiť, resp. sa učiť, si tam môžete vyhľadať jednotlivé kurzy. Inštruktorov je už približne sto a každý obvod má toho svojho. No ľudia si už potom hľadajú podľa vlastných preferencií, máme tam aj popis jednotlivých inštruktorov, dá sa vybrať. Treba si nájsť svojho inštruktora podľa pocitu či sympatií. Na začiatok si vôbec netreba kupovať paličky, každý inštruktor ich požičiava zadarmo.

Počas leta si mala „walkovačky“ v rámci programu Novomestského kultúrneho a športového leta na Železnej studničke. Ako ich hodnotíš? Aké má podľa teba Nové Mesto výhody na športovanie oproti iným mestským častiam?

Je dobré, že jednotlivé bratislavské obvody sa dávajú na takúto „zdravú“ činnosť, že športoví referenti začínajú propagovať aj Nordic Walking. Kultúrne leto je super – ľudia si často povedia, že sa im nechce ísť na dovolenku a premýšľajú, čo budú robiť doma – vďaka tejto ponuke môžu Nordic Walking aspoň vyskúšať.

Výhoda Nordic Walkingu v Novom Meste je, že sa môže robiť v lese. Aj keď boli najväčšie horúčavy, v lese bolo aspoň o 7-8 stupňov menej, čo je úplne ideálne. Ide sa po chládku, takže tam nehrozí ani úpal. „Walkovačky“ mali dobrú odozvu, prišlo aj veľa úplne nových ľudí. Odozva samozrejme závisí aj od toho, aká je propagácia. Keď je dobrá, príde viac ľudí. Počas leta som mala vždy vyše 10 ľudí, niekedy aj 15 – 20. Bol to veľký úspech.

 

V rámci októbra – mesiaca úcty k starším Mestská časť Bratislava – Nové Mesto organizuje dve nordicwalkingové vychádzky na Železnej studničke – 13. a 27. 10., vždy o 14.00 h. Vstup je voľný, no je potrebná rezervácia na adrese sport@banm.sk.


Foto: Majo Trusík


Foto: Majo Trusík


Foto: Martina Machová


Foto: Martina Machová


Foto: Anna Sasková

 



Vytvorené: 26.09.2023 12:51, Slahučka David Filip
Hore
Hore
Hore