Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Máme už vyše 300 dobrovoľníkov. Pomáhame seniorom, sociálne slabým aj podnikateľom. Potrebujete, alebo ponúkate pomoc aj vy? Napíšte nám

Máme už vyše 300 dobrovoľníkov. Pomáhame seniorom, sociálne slabým aj podnikateľom. Potrebujete, alebo ponúkate pomoc aj vy? Napíšte nám
05.05.2020 - Bratislavské Nové Mesto sa v boji s koronavírusom môže oprieť aj o viac než tri stovky dobrovoľníkov. Tí všetci zareagovali na výzvu na dobrovoľnícku pomoc, ktorú mestská časť vyslala hneď na začiatku koronakrízy.
V prvých týždňoch projektu, ktorý dostal názov Pomôžem, sme sa zamerali na bezprostrednú pomoc tým, ktorí sú najviac ohrození, našim seniorom. S pomocou dobrovoľníkov sme pre nich pripravili a rozniesli tisícky balíčkov s rúškami, rukavicami a letákmi s bezpečnostnými informáciami. Časť dobrovoľníkov pritom priamo šila rúška. Postupne sme ich zapájali do ďalších dôležitých činností – pomoc s nákupmi, roznáška potravín, či jedál tým, ktorí to potrebujú a sú odkázaní na cudziu pomoc,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. K projektu Pomôžem, ktorého koordinátorom je Kancelária pre participáciu verejnosti, zriadila mestská časť aj novú stránku http://projektpomozem.sk/.
Ukázalo sa napríklad, že v rozhodnutí pomáhať nehrá vek veľkú úlohu. Hoci najväčší podiel predstavujú ľudia vekovej kategórie od 31 do 40 rokov, najmladší človek, ktorý vyplnil dotazník, mal len 15 rokov, tí najstarší presiahli sedemdesiatku.
Dvere do dobrovoľníckeho tímu majú otvorené aj ďalší záujemcovia. Každý, kto sa chce pridať, stačí, ak vyplní kontaktný dotazník na stránke projektu.
Kľúčové je poznať potreby ľudí, ktorí pomoc potrebujú. Hneď na začiatku preto v Novom Meste zriadili niekoľko telefónnych liniek, aby vedeli byť so žiadateľmi o pomoc v kontakte. Pre zefektívnenie pomoci konkrétnym ľuďom pracovníci Kancelárie pre participáciu verejnosti vytvorili aj špeciálny kontaktný dotazník, ktorý sa nachádza na stránke projektu. Po jeho vyplnení sa tak samospráva okrem priameho kontaktu dozvie, s čím konkrétny občan potrebuje pomôcť: ochranné pomôcky, donáška a zabezpečenie nákupu (napr. potraviny, drogéria, lieky), sociálna pomoc, pomoc rodinám zamestnancov v zdravotníctve, bezpečnostných, záchranných zložkách, či obchode, alebo telefonický rozhovor pre osamelých.
Keďže súčasná situácia má aj ekonomické dôsledky, mestská časť v rámci projektu Pomôžem oslovuje malých a stredných podnikateľov z Nového Mesta. „Chceme im pomôcť, veď často ich prevádzkujú ľudia, ktorí tu žijú, naši susedia. Nové Mesto si pomáha - solidaritu v časoch korony môžeme preukázať aj tak, že podporíme obľúbenú reštauráciu, keď si u nej objednáme obed, obuvníka, ak si uňho dáme opraviť topánky, či podobne,“ upozorňuje starosta Kusý. Malí a strední podnikatelia sa môžu do projektu zapojiť prostredníctvom formulára na stránke http://projektpomozem.sk/, v ktorom opíšu, ako by chceli prispieť, prípadne ako by im samospráva mohla pomôcť.


Vytvorené: 05.05.2020 19:30, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore