Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Detský deň mobility zmenil parkovisko na dopravné ihrisko

Detský deň mobility zmenil parkovisko na dopravné ihrisko
31.10.2018 - Čo je prirodzenejšie, ako chodiť do školy na bicykli či kolobežke? Samozrejme, ak cesta nie je príliš dlhá a je možné využiť bezpečné trasy. Na výhody alternatívnej cesty do školy, ale aj zážitkové učenie a zásady bezpečného správania na cestách sa zameralo podujatie Ministerstva dopravy a výstavby SR v rámci Európskeho týždňa mobility. Z novomestských škôl sa ho zúčastnili žiaci zo základnej školy na Sibírskej ulici.
„Rozhodli sme sa ísť vlastným príkladom. Na jeden deň sa parkovisko pred ministerstvom zmenilo na dopravné ihrisko, kde premávku riadili príslušníci polície. Deti si otestovali znalosť dopravných predpisov a značiek, pochopili dôležitosť používania prilby a bezpečnostných prvkov na odevoch či bicykloch. Porozprávali sme sa však aj o tom, ako správne vystupovať z auta,“ uviedol Ing. Peter Klučka, národný cyklokoordinátor a jeden z hlavných organizátorov podujatia.
Neobvyklú ukážku kuriérskej práce pripravila návštevníkom spoločnosť Švihaj šuhaj, ktorá zásielky po Bratislave dopravuje na bicykloch. Nejeden mládenček si pritom pomyslel, že by to bolo jeho zamestnanie snov. Ako sa používajú servisné stojany, ktoré sa v posledných rokoch objavili na mnohých miestach Bratislavy, vysvetlil a zručne predviedol malým aj väčším cyklistom Radek Rangelov z firmy Bimission. „Dnes už existujú stojanové systémy, ktoré umožňujú uloženie bicyklov do dvoch úrovní, a na parkovacom mieste, ktoré by zabralo jedno auto, môže ‚parkovať‛ až 12 bicyklov,“ vysvetlil výhody rozumného prístupu k cyklistickej infraštruktúre. Veľký záujem vzbudzovalo stanovisko Slovnaft BAJK, vďaka ktorému sa v Bratislave objavili stovky žltých bicyklov. Ľudia si službu zapožičania bicyklov na presuny po meste okamžite obľúbili, aj keď pracovníkov servisného tímu občas zbytočne zaťažujú vandali. S parkovaním si jazdci nemusia robiť starosti, bicykel vrátia jednoducho pri stojane v blízkosti svojho cieľa.
Bezpečnosť detí je pri dnešnej hustote premávky jednou z najdôležitejších otázok. Preto sa pracovníci Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky zamerali na aktivity z tohto súdka. Ako zavolať sanitku, ako poskytnúť prvú pomoc, ktoré sú núdzové telefónne čísla a ako ich použiť – to všetko sa školáci dozvedeli hravou formou v dopravných kvízoch. A informácie o tom, že v oblasti dopravy je možné nájsť aj profesijné uplatnenie, rozdávali zástupcovia Železničnej spoločnosti Slovensko.

Jana Škutková
Snímky Jana Plevová


(Uverejnené v Hlase Nového Mesta č. 11/2018, nájdete ho na stránke: www.banm.sk/data/att/10692.pdf)


Vytvorené: 26.11.2018 10:36, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore