Postupy mestskej časti v prípade zvýšeného výskytu diviakov v intraviláne
Keďže miestny úrad nemá zákonné kompetencie zabezpečovať odlov diviakov, podnety postupujeme na Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Bratislave, ktorý povoľuje lov zveri na nepoľovných plochách. Zároveň podnety zasielame príslušnému poľovnému revíru, teda najčastejšie Mestským lesom BA, a na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
Informácie o pohybe diviakov v intraviláne sú pre Mestské lesy užitočné. Zaznamenávajú si ich do mapy výskytu, čo im následne pomáha prijímať ďalšie rozhodnutia o forme a miestach ich odlovu.
Podnet môžete zaslať aj priamo Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR na sekretariat-UR@svps.sk
Prečo diviaky schádzajú do intravilánu?
Kľúčovým problémom premnoženia diviakov v Bratislave je chýbajúci prirodzený predátor, čiže vlk, a tiež množstvo zanedbaných a opustených pozemkov a záhrad na hranici mesta s lesom. Práve tu sa cez deň diviaky zdržiavajú, majú tu úkryt, pokoj a množstvo potravy z ovocných stromov. V noci potom schádzajú na sídlisko, kam ich láka pach odpadkov.
Apelujeme preto na vlastníkov, aby celoročne udržiavali zeleň na svojich pozemkoch. Pravidelným kosením a čistením týchto miest zabránime tomu, že sa diviaky na týchto miestach budú zdržiavať. Zároveň žiadame obyvateľov, aby nenechávali zvyšky potravy v okolí odpadkových košov, čo môže diviaky lákať.
Ako sa správať pri stretnutí s diviakom?
V prípade, že dôjde k stretnutiu s diviakom, je dôležité nepribližovať sa a dať o sebe vedieť. Diviak je plaché zviera a utečie. Ak máte so sebou psíka, je potrebné držať ho na vôdzke.
Zdroj informácií: Mestské lesy Bratislava a Referát životného prostredia Miestneho úradu Bratislava-Nové Mesto
Zdroj obrázka: vladimircech/Freepik