Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Milan Kňažko, generálny riaditeľ TV JOJ, herec

Narodený 28. augusta 1945. Pán Milan Kňažko zmaturoval na stavebnej priemyslovke v r. 1963. V roku 1968 absolvoval hereckú fakultu VŠMÚ a v r. 1968 - 1970 v štúdiu pokračoval na univerzite vo Francúzsku. Svoju pracovnú kariéru začal ako baník a neskôr ako kulisár v SND. Po skončení vysokoškolských štúdií v r. 1970 pôsobil v Divadle na Korze, ktoré sa neskôr pričlenilo k Novej scéne. V roku 1985 dostal angažmán v SND, kde pracoval do roku 1990. Stvárnil tiež množstvo rozhlasových, televíznych a filmových postáv. 

    Do jeho životnej dráhy bytostne zasiahol spoločenský proces demokratizácie v Európe. V júni 1989 podpísal pamflet Václava Havla na obhajobu ľudských práv "Několik vět", v auguste petíciu za prepustenie politických väzňov a v októbri vrátil štátne vyznamenanie zaslúžilý umelec. 

    Bol popredným protagonistom v Zamatovej revolúcii v novembri 1989 a spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násilu.

    Vo verejných funkciách pôsobil ako poradca prezidenta Václava Havla, dekan VŠMÚ, bol ministrom medzinárodných vzťahov SR, poslanec Snemovne ľudu FZ Českej a Slovenskej federatívnej republiky, podpredseda vlády SR a minister kultúry SR. 

    Pán Kňažko i naďalej zostal verný "kumštu". V roku 2002 sa stal prezidentom Medzinárodného filmového festivalu v Bratislave a túto funkciu i naďalej zastáva. Ako herec účinkuje v Štúdiu L + S.

    Je nositeľom čestnej medaily Univerzity z Nancy a oficiálneho vyznamenania ministra kultúry a telekomunikácii Francúzskej republiky. Vysoké štátne vyznamenanie mu udelil i prezident Francúzskej republiky. 

    Výsledky jeho práce si zasluhujú ocenenie i našej mestskej časti - Cenu Mestskej časti Bratislava - Nové Mesto, ktoré dostal v roku 2004.

 Vytvorené: 11.01.2012 12:40, webman
Hore
Hore
Hore