Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Emanuel Romančík, herec

Emanuel Romančík
Pán Elo Romančík zdedil korienky herectva po otcovi, ktorý sa v mladosti venoval ochotníckemu divadlu. Učitelia už na ľudovej škole vytušili v ňom talent herectva a dali mu príležitosť, aby sa prejavil. Mal nespočetné množstvo vystúpení v divadelných pásmach a pre jeho "zamatový hlas" najmä v recitácii. Pôsobil aj v čitateľskom spolku a v spolku Matice slovenskej.

    Už počas štúdia na gymnáziu vystupoval na literárnych večierkoch a prvou jeho hereckou príležitosťou bola postava Iva v hre Evinokcia, potom v Urbánkových hrách Rozmarín a Kamenný chodníček, vo Vansovej hre Svedomie a ďalších. Po absolvovaní gymnázia pracoval v stavebnej firme.

    Na profesionálnu scénu sa dostal na dosky Slovenského komorného divadla v Martine. Výberová komisia, ktorej predsedal režisér Drahoš Želenský, vybrala zo šestnástich uchádzačov dvoch, jeden z nich bol pán Romančík.

    V martinskom divadle pobudol pán Romančík jedenásť rokov. V roku 1956 prešiel do bratislavskej činohry SND, kde patril k dominantným hereckým osobnostiam, kde pod taktovkou slávnych režisérov ako boli pán Budský, Lichard, Haspra, Rakovský, Pietor, Zachar i ďalších, stvárnil množstvo zaujímavých postáv, napríklad postavu Miška v Ženskom zákone, Horáca Giddensa v Lištičkách, Othela v rovnomennej dráme, Níbiusa vo Fyzikoch, porotcu v Dvanásť nahnevaných mužoch. Hral i v známych filmoch napríklad Pole neorané, Pomocník, Šiesta veta.

    V televízii pôsobil v prvých úspešných seriáloch ako napríklad Sám vojak v poli, kde stvárnil negatívnu úlohu gestapáka Müllera.
Pôsobil i v mnohých rozhlasových inscenáciách.

    Majster Romančík i dnes v dôchodku s láskou spomína na obdobie jeho hereckej kariéry. Venuje sa fotografovaniu, filmovaniu a práci v záhrade. Jeho nezabudnuteľné herecké a ľudské majstrovstvo si zasluhuje, aby mu mestská časť udelila ocenenie - Cenu Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ktoré dostal v roku 2006.Vytvorené: 11.01.2012 11:43, webman
Hore
Hore
Hore