Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Zdravotne znevýhodneným deťom pomôže nové Centrum včasnej intervencie na Hálkovej

Zdravotne znevýhodneným deťom pomôže nové Centrum včasnej intervencie na Hálkovej
20.04.2015 - V mestskej časti Bratislava – Nové Mesto začne fungovať Centrum včasnej intervencie, ktoré bude pomáhať zdravotne znevýhodneným deťom a ich rodičom. Pomoc im bude poskytovať v stredisku na Hálkovej ulici č. 11, kde mestská časť centru prenajala za zvýhodnených podmienok priestory. Rozhodlo o tom v utorok 14. apríla novomestské miestne zastupiteľstvo. Centrum včasnej intervencie bude jediným zariadením tohto druhu v Bratislavskom kraji.
 
Ročne sa na Slovensku narodí takmer 2000 detí s poškodením orgánov alebo iným zdravotným znevýhodnením. Kým v rezorte zdravotníctva existuje sieť špecializovaných oddelení a ambulancií, iné rezorty (sociálny a školský) poskytujú tomu istému dieťaťu len minimálnu podporu. Preto na Slovensku vznikli tri Centrá včasnej intervencie, ktoré sú pomocnou rukou pre rodičov so znevýhodnenými deťmi. V Žiline, v Prešove a v Bratislave.

Čo robiť, keď sa narodí dieťatko s postihnutím? Ako si poradiť s bezradnosťou?Nadácia SOCIA uvítala novelu zákona 448/2008 o sociálnych službách, ktorá od 1. januára 2014 zaviedla novú sociálnu službu – včasnú intervenciu – po prvýkrát aj na Slovensku. „Ihneď sme začali hľadať finančné zdroje, ktoré by pomohli zaviesť do praxe túto veľmi potrebnú službu pre rodiny s malými deťmi. Už v apríli 2014 sme začali realizovať projekt Rozvoj včasnej intervencie na Slovensku vďaka silnej podpore dánskeho partnera – Nadácie VELUX. V období rokov 2014 – 2017 investujeme do rozvoja včasnej intervencie na Slovensku viac ako 1milión EUR z Nadácie VELUX ako aj z asignačného mechanizmu 2 %,“ vysvetľuje Mgr. Vladislav Matej riaditeľ nadácie SOCIA, ktorá je autorom projektu Centier včasnej intervencie a zastrešuje ich celoslovensky. Vznikol unikátny projekt Od začiatku roku 2015 začínajú teda svoju činnosť tri nové neziskové organizácie – Centrá včasnej intervencie v Bratislave, Prešove a v Žiline. Pätnásť odborníkov z oblasti psychológie, sociálnej práce, špeciálnej pedagogiky, fyzioterapie, liečebnej pedagogiky a logopédie začína poskytovať podporu, pomoc a dlhodobé sprevádzanie rodinám a ich deťom so zdravotným znevýhodnením.
„Našim poslaním je zvyšovať kvalitu života rodín prostredníctvom včasnej podpory poskytovanej rodinám so zdravotne znevýhodneným dieťaťom od najranejšieho veku formou komplexných služieb,“ hovorí PhDr. Erika Tichá PhD, riaditeľka Centra včasnej intervencie v Bratislave a vysvetľuje: „Naše služby sú PRE RODINU. Charakter vývinu dieťaťa do značnej miery ovplyvňuje jeho užšie sociálne prostredie reprezentované rodinou. Naša podpora je orientovaná na posilnenie celej rodiny dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Naše služby poskytujeme V RODINE. Pre rodinu s malým dieťaťom je často ťažké dochádzať za službami. Poskytujeme odbornú pomoc a podporu aj v prirodzenom prostredí rodín. Naše služby poskytujeme S RODINOU. Kompetentní rodičia sú rovnocennými partnermi tímu odborníkov včasnej intervencie. Hľadáme spolu s nimi, ako najlepšie rozvíjať potenciál detí so zdravotným znevýhodnením od ich narodenia.“
Ambasádorkou projektu rozvoja včasnej intervencie na Slovensku sa stala Andrea Pállfy Belányiová, a to aj preto, že má osobnú skúsenosť s touto témou. Bude pri rozvoji projektu veľkou oporou. Potrebuje vôbec rodič ďalšiu podporu? „Schopnosti zdravotne znevýhodneného dieťatka sa dajú úspešne rozvíjať aj po stránke špeciálnopedagogickej a psychologickej už oveľa skôr, než nastúpi do predškolského či školského zariadenia. Mnohí rodičia však o týchto možnostiach nevedia, alebo sú pre nich málo dostupné,“ vysvetľuje psychologička Mgr. Katarína Gromošová, riaditeľka Centra včasnej intervencie v Prešove.
 
Rodičia sa dokonca stretávajú s názorom, že ak je matka na „materskej dovolenke“, nie je dôvod na to, aby dostávala ešte inú podporu od štátu. Prínosy včasnej podpory poskytnutej rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi však potvrdzujú výskumy zo zahraničia už desiatky rokov. Ako píšu českí špecialisti ranej starostlivosti: „Zásadnú úlohu vo vývine dieťaťa zohrávajú prvé tri roky. V tomto období sú kompenzačné možnosti mozgu tak obrovské, že umožňujú najlepšie rozvinúť náhradné mechanizmy aj u tých detí, ktoré majú v niektorej oblasti vývinu vážny hendikep. Z týchto poznatkov vychádza raná starostlivosť“. Tvorcovia verejných politík často kladú otázku. Prináša prevencia– v našom prípade programy včasnej intervencie – evidentnéfinančné benefity? Rozsiahly výskum v USA hodnotil 20 programov včasnej intervencie a preukázal, že z každého dolárainvestovaného do služieb včasnej intervencie sa vráti spoločnostispäť čistá hodnota v rozsahu 1,26 – 17,07 USD. Pričomplatí priama úmera, čím viac je vynaložených prostriedkov dovčasnej intervencie, tým vyššia hodnota sa spoločnosti vráti. Nevyhnutnosť potvrdzuje každodenná prax
„Dlhé roky poskytujem rehabilitačné služby pre rodiny so zdravotne znevýhodnenými deťmi. Rodičia však mali potrebu súčasne u mňa riešiť aj svoje sociálne, vzťahové a iné akútne problémy. Ak som vedela, snažila som sa im poradiť. Spolupracovať v tíme s ďalšími troma kolegyňami je však už celkom iná kvalita. Roky som pociťovala potrebu založiť v Žiline niečo ako centrum včasnej intervencie. Ponuka od nadácie SOCIA prišla ako blesk z jasného neba. Neváhala som preto ani sekundu. Dnes pôsobia v CVI 4 kolegyne, okrem mňa ešte špeciálna pedagogička, psychologička a sociálna pracovníčka,“ objasňuje PhDr. Miriam Pollitt, predsedníčka Slovenskej asociácie detských Bobath terapeutov a zároveň fyzioterapeutka.
 
Význam včasnej intervencie hodnotí hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre oblasť neonatológie prof. MUDr. Mirko Zibolen PhD: „Služby kolegov v Centrách včasnej intervencie nadväzujú na prácu nás zdravotníkov, lekárov a sestier, ktorí sa staráme o dieťa prichádzajúce na svet predčasne, s hendikepom alebo rizikovým vývinom. Včasná intervencia je nenahraditeľnou súčasťou komplexnej starostlivosti o tieto deti. Zahŕňa zdravotnú, školskú aj sociálnu oblasť. Služba včasnej intervencie by preto nemala byť chápaná ako „niečo naviac“, ale skôr ako dôležitá zložka starostlivosti o rodinu so zdravotne znevýhodneným dieťaťom.“
Správkyňa nadácie SOCIA PhDr. Helena Woleková CSc. Vidí veľký význam prinášať do praxe modelové príklady nových sociálnych služieb. „Sme radi, že tvorcom sociálnych politík na národnej aj regionálnej úrovni môžeme ponúknuť konkrétny model ako rozvíjať službu včasnej intervencie. Predstavuje základ pre neskoršiu nezávislosť dieťaťa v škole i v dospelom živote. Dvojročné overovanie služieb 3 centier v Bratislave, Prešove a Žiline za dohľadu odborníkov z rezortu školstva, zdravotníctva a sociálnych vecí nám poskytne dostatok informácií pre spracovanie základnej metodiky, normatívov obsluhy i štandardov kvality. Potom by mal nastať čas vytvárania siete služieb najprv v krajských mestách a neskôr v ďalších väčších mestách tak, aby bola služba dostupná pre každú rodinu. Nepovažujeme za šťastné, ak samosprávne kraje formálne vytvoria službu včasnej intervencie ako nejaký prílepok v zariadení sociálnych služieb, a to spôsobom vyčlenenia jednej miestnosti a jedného pracovníka na tento účel.“
 
 
Zaujíma vás viac?
Gabriela Richnavská
PR manager | Creative Department
richnavska@cd-creative.sk | 0908 321 004
Nová internetová stránka centier včasnej intervencie:www.centravi.sk


Posledná aktualizácia: 20.04.2015 13:08
Hore
Hore
Hore