Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Jar prináša zvýšené riziko požiarov. Ako ochrániť lesy pred ohňom?

Jar prináša zvýšené riziko požiarov. Ako ochrániť lesy pred ohňom?
25.03.2014 - Jarné obdobie a obdobie dlhotrvajúceho sucha a teplého počasia je z hľadiska ochrany pred požiarmi kritické a je považované za čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. V mikroklimatických podmienkach Bratislavského kraja možno za toto obdobie považovať mesiace marec – august.

Práve v tomto období vzniká na území hlavného mesta SR Bratislavy veľké množstvo požiarov v prírodnom prostredí, ktoré sa môžu rozšíriť aj na lesný porast. Veľké a plošné požiare môžu vzniknúť aj na území Mestskej časti Bratislava – Nové Mesto a to najmä zásahmi človeka a vplyvom mimoriadnych poveternostných podmienok. Požiare vznikajú v dôsledku porušovania predpisov na ochranu pred požiarmi, ktoré spočíva vo vypaľovaní porastov, spaľovaní rastlinného odpadu v záhradách a vo vinohradoch, v zakladaní ohňov v lesoparkovej zóne v neupravených a nepovolených ohniskách.

V roku 2013 vzniklo na území hlavného mesta SR Bratislavy 705 požiarov. V ich dôsledku zomrelo 6 osôb, rôzne druhy zranení utrpelo 15 osôb a materiálna škoda bola vyčíslená na viac ako 2,5 milióna EUR. V priebehu roka boli zaevidované 3 požiare lesného hospodárstva. Povinnosti fyzických osôb na úseku ochrany pred požiarmi sú uvedené v § 14 Zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi.

Povinnosti právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov úseku ochrany pred požiarmi sú uvedené v § 4 až 8 Zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi. Tieto osoby nesmú napr. fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov alebo zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu. V prípade vzniku požiaru je každý občan povinný vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie šírenia ohňa, poskytnúť osobnú pomoc jednotke požiarnej ochrany, prípadne v zmysle ich pokynov a usmernení vykonať činnosť zameranú na lokalizáciu a likvidáciu požiaru.

Konkrétne opatrenia v súvislosti s ochranou lesa pred požiarmi sú riešené v § 6b Zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi a v § 9a a § 10 Vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z.z. o požiarnej prevencii. Podľa § 14 ods. 1 písm. n) Zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi vyplýva povinnosť plnenia týchto opatrení aj pre fyzickú osobu, ktorá spravuje, vlastní alebo užíva les. Na účely predchádzania vzniku požiaru je vlastník lesa, správca alebo obhospodarovateľ lesa povinný budovať na lesných pozemkoch na vyznačených miestach len ohniská zabezpečené proti voľnému šíreniu ohňa, zabezpečovať ich označenie a označenie zákazu zakladania ohňa mimo zabezpečených ohnísk. V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je povinný zabezpečovať hliadkovaciu činnosť. Veríme, že správne dodržiavanie zásad protipožiarnej bezpečnosti zo strany fyzických osôb, právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov v našej mestskej časti, zamedzí vzniku požiarov v nastávajúcom období zvýšeného nebezpečenstva lesných požiarov.


Posledná aktualizácia: 25.03.2014 11:37
Hore
Hore
Hore