Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

ROZHOVOR NA VÍKEND: Problémy so sluchom neodstránia zázračné kvapky. V mnohých prípadoch však dokáže pomôcť ušný chirurg.

ROZHOVOR NA VÍKEND: Problémy so sluchom neodstránia zázračné kvapky. V mnohých prípadoch však dokáže pomôcť ušný chirurg.
25.10.2019 - Novomešťan, ktorého vám dnes predstavíme, patrí k špičkovým odborníkom v otorinolaryngológii a ušnej chirurgii. Má za sebou viac ako desaťtisíc operácií a pomohol zlepšiť sluch pacientom doslova po celom svete. Profesorom v odbore ORL sa stal vo veku 45 rokov ako jeden z najmladších chirurgov na Slovensku a za svoju prácu získal rad ocenení. Aj keď si prof. MUDr. Juraj KLAČANSKÝ, CSc. dnes užíva dôchodok a s radosťou sa venuje záhrade, vareniu či dokonca zaváraniu, kontakt s medicínou neprerušil. Naďalej operuje, prednáša, publikuje a venuje sa zdravotníckej osvete.

Pán profesor, predstavte nám na úvod svoju profesijnú dráhu...
Venoval som sa najmä chirurgii stredného ucha, na túto oblasť som sa počas svojej praxe špecializoval. Dve desaťročia som pracoval ako prednosta I. otorinolaryngologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava, veľká časť môjho pracovného života sa spája s Otorinolaryngologickou klinikou Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, pôsobil som v nemocnici v Líbyi aj v Spojených arabských emirátoch.

Oči sa nám zhoršujú, chrbtice bolia zo sedavého zamestnania, najmladšia generácia má vraj zničené kĺby prstov od ťukania do mobilov... Ako sme na tom s ušami?
Nie je to žiadna katastrofa. Poznáme dve hlavné poruchy sluchu. Jedna vzniká, keď sa v dôsledku zápalu alebo úrazu poškodí stredné ucho, čo sa stáva aj zamladi. Ľudia majú pocit, akoby mali zaľahnuté v uchu. Na Slovensku žije okolo 250 000 osôb s takýmto poškodením, ale ak sa dostanú na odborné vyšetrenie, vieme im pomôcť a poruchu chirurgicky napraviť.
Druhú skupinu predstavujú najmä starší ľudia, ktorých sú státisíce. Počujú, ale nerozumejú, často sa za to hanbia a nepriznajú si problém. Radšej uveria reklamám, že im pomôžu akési kvapky a o 28 dní budú opäť dokonale počuť. Na fotografiách v inzerátoch sľubujú falošní „profesori“ zázraky, pritom je to úplný nezmysel, zneužívanie dôverčivosti ľudí a bohapusté vyťahovanie peňazí z ich peňaženiek, jednoducho podvod. Viackrát som vystupoval na rôznych podujatiach a vysvetľoval ľuďom, aby neverili marketingovým bludom. Iný, no podobne nezmyselný prostriedok na „prevratné zlepšenie sluchu“ sú lacné načúvacie prístroje. Kúpite ich v obchodných reťazcoch za 9,90 eura a fungujú ako jednoduchý zosilňovač zvuku. Zosilnia zvuk, avšak všetky frekvencie rovnakou silou! Starší ľudia väčšinou počujú, no nerozumejú reči. Je to preto, lebo zmyslové bunky na vnímanie vysokých frekvencií v slimáku stredného ucha starnú skôr, prestanú zachytávať sykavky a veta zrazu nedáva zmysel. Špeciálne načúvacie aparáty precízne nastaví odborný lekár na základe vyšetrenia – audiogramu – a zosilnia sa len tie frekvencie, ktoré pacient potrebuje. Sú maličké, takmer ich nevidno a neprekážajú ani esteticky. Navyše, tieto pomôcky hradí zdravotné poistenie, takže je klamstvo, že sú pre pacientov finančne náročné.

Poškodila rocková hudba sluch dnešných štyridsiatnikov či päťdesiatnikov, ako ich pred pár desaťročiami dôrazne varovali rodičia i lekári?
Nemyslím si, že by sa u súčasníkov prejavilo zhoršenie sluchu z tohto dôvodu. Aj ja mám rád rockovú hudbu a tá musí hrať nahlas. Ide o to, že hluk nesmie presiahnuť určitú intenzitu. Keď to na koncerte naozaj hučí, chránim si uši, lebo častý a dlhodobý hluk môže sluch naozaj poškodiť. Veľké reproduktory v malej miestnosti s ozvenou, hudba, ktorá sa z auta rozlieha po celej ulici či muzika pustená do slúchadiel, keď ju počujú aj ostatní cestujúci v električke, to môže poškodiť zmyslové bunky v slimáku. Organizmus sa chráni, ako sa dá, no nedokáže odolávať dlho. Veď aj oči si chránime slnečnými okuliarmi a nepozeráme priamo do slnka!

Európska únia nedávno zakázala výrobu vatových tyčiniek z plastu a niektorým ľuďom budú chýbať. Je potrebné čistiť si uši takto dôkladne?
Nos aj ucho sú dokonalé samočistiace systémy. Hnedý maz, ktorý si tak radi dolujeme z ucha, nie je zbytočný, chráni kožu pred baktériami a vírusmi. Len málo ľudí má takú vysokú produkciu ušného mazu, že sa im upchá zvukovod, väčšina si upchanie spôsobí skôr vatovými tyčinkami. Ak kožu „vyzlečiete“, tak ju dráždite a ničíte. Sprej so slanou vodou, kvapky do ucha či podobné medikamenty nikomu nepomôžu. Je to len biznis, zdravý človek si nemá prečo preventívne čosi kvapkať do ucha alebo nosa. Samozrejme, pri nádche pomôžu nosové kvapky, ale nemali by sme ich používať dlhšie ako 3 – 4 dni, inak sa vyvíja závislosť.

Ako sme na tom v porovnaní so svetom, pokiaľ ide o otorinolaryngológiu?
Slovensko má špecializované pracoviská na európskej aj svetovej úrovni. Odborníkov máme dobrých, aj keď väčšina z nich sú ambulantní lekári a operujúcich nie je veľa. Vyzdvihol by som veľmi kvalitnú rinológiu, ktorá sa zaoberá chorobami nosa a prekážkami v dýchaní. Stále ešte pracujem v ambulancii a keď sa nazbierajú pacienti, zoperujem ich v Nemocnici svätého Michala v Bratislave a vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku. No keď treba, vycestujem aj do Trebišova, Žiliny či iných miest. Kolegovia z regiónov mi napíšu, pošlú snímky a konzultujeme postup. Pracujem aj bez nároku na odmenu, lebo ma to stále baví a radosť pacienta, ktorému vrátim dobrý sluch, je tým najväčším zadosťučinením.

Prečo nám píska v uchu? Dá sa s tým niečo urobiť?
Jedným z prejavov starnutia ucha je to, že prestávame rozumieť, ten sme už spomínali. Súčasne sa často objaví pískanie, tinitus. Žiaľ, je to jedna z vecí, ktoré ešte nevieme liečiť. Ak sa na tento zvuk zameria človek v tichu, nájde ho v podstate vždy. No občas je jeho intenzita otravná. Tu je dôležitá aj psychoterapia, sú postupy, ako vnímanie pískania zmierniť. Ľudia chcú na všetko liek, nechcú od lekára počuť, že starnú... No niekedy môže byť pískanie spôsobené problémom s krčnou chrbticou, vtedy ho vie odstrániť ortopéd alebo neurológ. Treba cvičiť, nemať hlavu príliš dlho v sklonenej polohe s pohľadom dole, neprospieva ani čítanie v posteli, keď si hlavu podložíme vankúšom.

Vyvinuli ste ušnú protézu, ktorá dostala názov Klačanského protéza, a navrhli ste aj ďalšie originálne chirurgické techniky a nástroje. Aké sú moderné spôsoby záchrany sluchu a ako vyzerá ušná protéza?
To, čo vieme operovať, sú poruchy po zápaloch v strednom uchu. Najčastejšie ide o perforáciu v blanke bubienka alebo poškodenú reťaz kostičiek, v dôsledku čoho nefunguje mechanizmus stredného ucha a pacient zle počuje. Existujú rôzne protézy, ktoré vedia opraviť stredné ucho a zlepšiť prenos zvuku k zmyslovým bunkám vo vnútornom uchu. Protéza nahrádza sluchové kostičky – kladivko, nákovku a strmienok. Vyrobili sme ju v čase, keď bol nákup podobných takýchto protéz zo zahraničia nesmierne drahý.

Spomeniete si na pacienta, ktorému váš zákrok mimoriadne pomohol?
Urobil som viac ako 10 000 operácií, takých prípadov bolo veľmi veľa. V poslednom čase, keď sa začala kampaň proti tzv. šmejdom, mnohí ľudia z celého Slovenska sa konečne odhodlali navštíviť lekára a dostali odbornú pomoc. Spomínam si na pacienta po päťdesiatke, ktorý celý život chodil k lekárovi na čistenie uší, dostával kvapky, no aj tak nepočul. Uši stále tiekli, nesmel sa ani kúpať. Žiaľ, nikto mu nepovedal, že sa to dá vyriešiť chirurgicky! Vyliečili sme prvotný zápal a potom som ho operoval. Uzavreli sme dierku v blanke bubienka a opravili kostičky. Odvtedy je zdravý, po prvýkrát mohol ísť na dovolenku k moru, plával a potápal sa bez strachu z bolesti. Mrzí ma, že niektorí kolegovia svojich pacientov neinformujú správne. Niekedy jednoducho treba zmeniť lekára, nechať sa vyšetriť inde, nie si roky čosi do ucha kvapkať...

Je možné predísť zhoršovaniu sluchu vitamínmi alebo výživou?
Žiadne vitamíny nepomôžu človeku omladnúť, tento proces nezastavíte. Nenechajte príliš často útočiť hluk na vaše uši, inak sa veľa urobiť nedá. Ľudia veria mýtom a mnohé spôsoby liečby sú len zárobkom farmaceutických firiem. Namiesto pastiliek proti bolesti hrdla použite med, kúsok čokolády či osvedčené hašlerky, majú ten istý účinok. Sliny pokryjú podráždenú sliznicu a človek sa cíti lepšie. Keď niečo veľmi bolí, pomôže liek proti bolesti a viac tekutín, podľa možnosti osladených. Keď popíjate medový čaj, zároveň vyplavíte vírusy. Antibiotiká sú neraz zbytočné a babské rady často fungujú pri bežných virózach lepšie. Organizmus sa bráni teplotou, netreba ju znižovať, kým nie je naozaj vysoká, povedzme nad 38,5 ºC.

Práca už nevypĺňa celé vaše dni. Ako oddychujete a ako sa vám žije na mieste, ktoré už môžeme považovať za súčasť bratislavskej oddychovej zóny?
To áno, v okolí behajú veveričky, zurčí potok a cez víkend prúdia do prírody zástupy ľudí po Ceste na Kamzík. Na Kramároch bývame asi 35 rokov. Tento dom s nádhernou záhradou bol postavený okolo roku 1890. Vraj tu kedysi bývala cukráreň a rady ju navštevovali dámy v krinolínach. Keď sme dom v 80. rokoch kúpili, bol už len ruinou a celý sme ho postupne zrekonštruovali. Rád sa venujem fyzickej práci, budujem, natieram, záhradkárčim. S veľkou obľubou varím, pričom experimentujem, podobne to robieval môj otec. Mama bola televízna hlásateľka a neskôr redaktorka strihu v STV, varila klasicky a výborne, ale otec, mimochodom, tiež lekár a chirurg, varil s fantáziou a asi som to po ňom zdedil. Rád spracúvam úrodu zo svojej záhrady, práve nakladám uhorky. Pokojne nachystám aj 150 pohárov, potom ich vymieňam a rozdávam... (smiech)

Zhovárala sa Jana Škutková, pracovné foto archív J. K.

(Uverejnené v Hlase Nového Mesta č. 9/2019, nájdete ho na stránke: www.banm.sk/data/att/11724.pdf)


Vytvorené: 25.10.2019 09:53, webman
Hore
Hore
Hore