Legendárna plaváreň sa opäť vráti na športovú mapu Bratislavy

Po technologických a architektonických problémoch, ktoré ju v posledných rokoch trápili, sa plaváreň na Pasienkoch definitívne podarilo zachrániť. Teraz sa pripravuje jej opätovné otvorenie.
Takmer 50 rokov slúžila viacerým plaveckým športom i verejnosti. Postupne degradovala technologicky i architektonicky a stala sa bremenom, s ktorým nikto nedokázal efektívne, a hlavne komplexne pohnúť. Akékoľvek čiastkové opravy a úpravy boli len odďaľovaním nevyhnutného konca a definitívneho zatvorenia. Teraz sa už s určitosťou dá povedať, že plaváreň na Pasienkoch je zachránená. A vyzerá to tak, že vo februári by sme sa mohli dočkať jej skúšobného otvorenia. A po doladení detailov aj oslavy 50. narodenín plavárne, ktoré pripadnú na 26. marca 2025.
Interiér plavárne tesne pred spustením rekonštrukcie. Takto si ho budú pamätníci pamätať už navždy.
Zachránime ju?
„Ja vnímam ako kľúčový rok 2020. Vtedy padlo definitívne rozhodnutie o tom, že StaRZ sa pokúsi dosiaľ nezdolanú výzvu uchopiť a konečne sa pustí do komplexnej rekonštrukcie a modernizácie plavárne, ktorá je pre mnohých Bratislavčanov legendárnym miestom,“ hovorí riaditeľ Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, Ladislav Križan. Od rozhodnutia k realizácii bolo ešte stále dosť ďaleko, ale celý proces sa aspoň rozbehol. „Pozemky pod plavárňou boli štátne, tak sme museli vyriešiť ich výmenu. Trvalo rok a pol, kým sa to mestu Bratislava podarilo. Medzitým sme dávali dokopy starú kanalizáciu, ktorá nám podmývala budovu. Zrekonštruovali sme sociálne zariadenia a šatne. Postupne sme začali pracovať na projektovej dokumentácii na výmenu srdca celej plavárne – bazénovej technológie. Tá slúžila v podstate od úplného začiatku a bola už v katastrofálnom stave. Až keď sme získali podporu takmer milión eur z Fondu na podporu športu a príspevok od hlavného mesta, mohli sme sa skutočne pustiť do roboty. Plaváreň sme definitívne zatvorili v júni 2023,“ dodáva Križan.
Interiér plavárne vďaka decentným farbám a odstránením vizuálneho balastu získal elegantný vzhľad. Okolo celého bazéna už je položené podlahové vykurovanie.
Staré skryté problémy
Nová strojovňa by mala slúžiť najmenej 40 rokov. Nové technológie, filtrácie a ďalšie potrebné zariadenia na výrobu bazénovej vody zabezpečia, že sa spotrebuje menej chémie, klesne aj spotreba elektriny a odpadovej vody. Nová technika ušetrí mestu náklady na prevádzku, a tak bude možné udržať prijateľné vstupné. Hoci bola okrem strojovne naplánovaná už len oprava stropu, ako to už u starej stavby býva, objavilo sa mnoho skrytých problémov, ktoré bolo treba dať do poriadku. „Veľké zmeny vo vnútri plavárne sme nemali v pláne, ale napokon sme ich museli urobiť. Nedalo sa inak. Popritom sme si však uvedomili, že ku architektonickému odkazu významného autora projektu plavárne Ing. arch. Kamila Kosmana sa treba správať s úctou, a tak padlo ďalšie vážne rozhodnutie. Skontaktovali sme sa s jeho synom Mgr. arch. René Kosmanom, ktorý je tiež známym autorizovaným architektom, a poprosili sme ho o spoluprácu,“ dodal šéf STaRZu Ladislav Križan.
Je zaujímavé spomenúť, že zhodou okolností je René Kosman autorom viacerých zaujímavých projektov v našej mestskej časti. Spomeňme napríklad moderný SMART pavilón v areáli ZŠ s MŠ Odborárska, park Gaštanica na Kolibe, komunitné centrum Ovručská alebo ihrisko Nová Doba, nominované na cenu za architektúru CE.ZA.AR.
V strojovni je osadená plne funkčná nová technológia s modernými filtrami a najmodernejším riadením a meračmi. Umožní sledovať a strážiť spotrebu elektriny a vody zvlášť pre každú časť technológie.
Rešpekt k odkazu architekta
„Dali sme hlavy dokopy a začali sme hľadať komplexné riešenie ako s citom, no aj s minimom peňazí pristúpiť ku zmenám vo vnútornom priestore. Tak, aby sme rešpektovali pôvodnú architektonickú myšlienku môjho otca a celkový genius loci,“ vysvetľuje René Kosman.
„Vnútorný dizajn plavárne bol za tie roky poznačený mnohými zmenami. Nazval by som to až vizuálnym barbarstvom. Estetika išla úplne do úzadia a to sme sa rozhodli zmeniť. Ak začnem na strope, dali sme stopku nevkusnému modro-žltému návrhu a ostali sme pri bielej. Aj všetky obklady na stenách a protišmyková podlaha sú ladené od bielej po svetlohnedú, odstránili sme všetky nepotrebné tabule, nápisy, staré kovové prvky. Radiátory nahradilo nové podlahové kúrenie okolo bazéna. To staré bolo v havarijnom stave. Vodnopólové bránky, dráhy a iné veci, ktoré boli roky poukladané a povešané okolo bazéna, dostali svoj vlastný priestor, ukrytý pred zrakmi verejnosti. Rovnako pribudol špeciálny protihlukový obklad na tribúne na zlepšenie akustiky priestoru. Spodné okná pri bazéne sme vymenili za nové trojsklá, a tým sme dosiahli veľmi pekné vizuálne prepojenie s exteriérovou terasou, ktorú tiež nanovo obložíme rovnakými obkladmi ako vo vnútri.“
Slovenské plavecké divadlo
Úplne nový, multifunkčný rozmer získala aj pôvodná tribúna. Staré sedačky sú preč, ale nové už nepribudnú. Ostali len prázdne stupienky. „S týmto nápadom prišli vlastne kluby samotné. Tribúna bola využitá len občas. Počas veľkej časti roka to však bol mŕtvy a nefunkčný priestor. Teraz tam môžu športovci oddychovať, rozcvičovať sa či robiť strečing. Rovnako tam môže oddychovať aj verejnosť, keď si príde zaplávať. Z tribúny sa tak stal plne funkčný a využívaný priestor, plnohodnotná súčasť plavárne,“ vysvetlil René Kosman a na záver doplnil: „Všetky estetické a vizuálne zmeny smerovali k tomu, aby sme vnútornému priestoru vrátili mojím otcom pôvodne zamýšľanú vizuálnu čistotu, eleganciu, jednoduchosť a zároveň pompéznosť. Aby sa táto legendárna plaváreň opäť stala dôstojným miestom pre medzinárodné súťaže. Akýmsi slovenským plaveckým divadlom, kde javiskom je samotný bazén. Veríme, že sa tento koncept bude páčiť aj širokej verejnosti.“
Pri rekonštrukcii tribúny zostali zachované mozaiky, ktoré sú pre plaváreň typické. Nová dlažba je protišmyková, obklady stien sú doplnené o materiál pohlcujúci hluk.
Cesta k modernému wellness
To, že sa postupne na plaváreň, zatiaľ do 50-metrového bazéna, vrátia športové kluby i verejnosť neznamená, že rekonštrukcia je na konci. V máji by mohol byť odovzdaný do užívania aj menší, 25-metrový bazén. Jeho pôvodné bazénové teleso sa už nepodarilo zachrániť, takže ho nahradí nový, nerezový.
„V ďalšej etape by sme radi zrekonštruovali vonkajší plášť plavárne, plánujeme dobudovať relaxačnú časť, posilňovňu, prepojiť malý a veľký bazén, aby sa návštevníci dostali všade tam, kam chcú, s jednými hodinkami a tzv. suchou nohou. Tak, ako to poznáme z iných moderných wellnessov. Radi by sme dobudovali aj exteriér plavárne a funkčne ho prepojili s interiérom. Možno to veľa ľudí ani nevie, ale za plavárňou je vybudovaný základ pre vonkajší, 50-metrový bazén. Jeho dostavba však nikdy nebola realizovaná. To je pre nás ďalšia zaujímavá výzva. Veľmi si ceníme pomoc magistrátu, ktorý sa nám snaží pomáhať s financiami ako môže, a veríme, že sa nám opäť podarí získať aj externé zdroje, aby sme mohli dotiahnuť všetky zmeny, ktoré sme si naplánovali,“ uzavrel Ladislav Križan, šéf STaRZu.
Syn pokračuje v odkaze svojho otca
Rukopis Ing. arch. Kamila Kosmana, autora projektu plavárne na Pasienkoch, nájdeme v Bratislave na viacerých miestach. Podieľal sa napríklad na návrhu hotela Bratislava či na interiéri hotela Kyjev. Prvú, a dosiaľ jedinú plaváreň s bazénom olympijských rozmerov (50 m) začal navrhovať už v roku 1962. Po zmenách sa projekt začal realizovať v roku 1967, v roku 1974 plaváreň na Pasienkoch otvorili. Oficiálne ju skolaudovali až v marci 1975.
Pre mňa, ako syna a autorizovaného architekta bolo dôležité vrátiť plavárni jej pôvodného ducha tak, ako si ju Bratislavčania pamätajú, s jej charakteristickými výrazovými prvkami. V interiéri sme odstránili nevhodné zásahy do dispozičného členenia plavárne a postupne vraciame jej pôvodné dispozičné členenie. Rovnako obnovujeme mozaiky či bridlicové obklady, ktoré boli počas rokov znehodnotené a zamaľované,“ hovorí René Kosman.
„Išlo mi však aj o to, aby sme stavbu posunuli do 21. storočia. Navrhli sme nové technológie, použili nové kvalitné materiály a snažili sme sa, aby návštevníci a športovci dostali nový kladný pocit a chuť navštevovať túto významu budovu. Rovnako by som bol rád, keby na plavárni vznikol spomienkový priestor s historickými fotografiami či predmetmi, kde by sme si pripomenuli, aký veľký význam má táto plaváreň v športovej histórii. Dúfam, že nás Bratislavčania, ale aj zainteresované úrady podporia aj v ďalších krokoch rekonštrukcie,“ dodal s nádejou René Kosman.
PROKOP SLOVÁČEK, FOTO: STARZ, SLO
Posledná aktualizácia: 05.02.2025 11:26