Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Rozhovor: Moderný dom kultúry a umenia? Vízia, ktorá je veľkou výzvou

Rozhovor: Moderný dom kultúry a umenia? Vízia, ktorá je veľkou výzvou
21.06.2024 - Od mája má Stredisko kultúry na Vajnorskej ulici nového riaditeľa. Stal sa ním Mgr. art. ANDREJ PÚRY. Vyštudovaný divadelný manažér, rodák z Novej Dubnice, je už 11 rokov Novomešťanom. Aj preto bola pre neho možnosť viesť túto kultúrnu inštitúciu lákadlom. 

Prečo bola pre vás takáto ponuka zaujímavá? 
Občas sa stretnem s názorom, že strediská kultúry sú v istom slova zmysle prežitkom minulosti. Dalo by sa o tom polemizovať, no z môjho pohľadu sú to miesta s tradíciou a potenciálom. Je len na nás, ako ich aktivity prispôsobíme 21. storočiu. Samozrejme, pracujeme s verejnými financiami, ich využitie musí mať dopad na čo najširšie spektrum ľudí. Na to myslím každý deň. 

S akými plánmi prichádzate? 
Mojou víziou je pomôcť zmeniť „Vajnorskú“ na moderný dom kultúry a umenia. Prinášať rôznorodý program pre všetky vekové kategórie. Vytvoriť priestor, kde sa budú stretávať rôzne komunity umelcov, profesionálnych aj amatérskych, kde si budú môcť napĺňať svoje kultúrne ambície. Stretávam tu starších ľudí, ktorí spomínajú, ako tu kedysi bolo dobre. Preto sa k nám stále vracajú. Bol by som rád, aby mi takéto niečo povedala aj súčasná generácia o desať-dvadsať rokov. To by bola dobrá vizitka našej práce. 

Kde má Stredisko kultúry na Vajnorskej ulici momentálne slabinu? 
Nemáme vlastnú produkciu. Program strediska je zväčša postavený na externých spoluprácach, resp. komerčných a nekomerčných prenájmoch bez dramaturgickej koncepcie. Rád by som so svojimi kolegami vytvoril jasnú dramaturgiu, sústredil sa na vytváranie vlastného programu na základe dopytu obyvateľov Nového Mesta. Musíme sa zamerať na rôznorodé žánre i vekové skupiny a vytvoriť balans medzi kultúrnymi a komerčnými aktivitami. Čo sa týka doterajšej dramaturgie, niektoré veci fungujú veľmi dobre, ale niektoré musíme oživiť, dať im novú tvár.  P1243465 copy


Prezradíte aj nejakú konkrétnu novinku? 
Od júla budeme v našej produkcii organizovať vedomostné kvízy, ktoré prežívajú veľký boom. Skúsime, otestujeme si záujem ľudí. Za symbolické vstupné si návštevníci užijú celovečerný program, zasúťažia si, bude to mať taký susedsko-komunitný charakter. Veríme, že ľudia si novinku obľúbia. Ďalej by sme radi vypratali pivničné a skladové priestory, a spolu s tými, čo už využívame, ich ponúkli lokálnym umelcom na ich tvorbu. Stredisko by tak žilo nielen počas organizovaných podujatí, ale celý deň.

Podujatia pre seniorov a pre deti sú veľmi obľúbené. Ako chcete prilákať ľudí v produktívnom veku alebo tínedžerov? 
To je veľká výzva a musíme nad tým intenzívne porozmýšľať pri tvorbe dramaturgického plánu. Ponúknuť ľuďom niečo, čo im v okolí chýba. Tínedžerov musíme zaujať, a preto musíme s nimi diskutovať. Chceli by sme pre nich vytvoriť klubovú činnosť, ponúknuť aktivity, ktoré ich budú pozitívne formovať, prinášať vedomosti. Všetci vieme, že mladí majú najradšej v ruke mobil. Myslím si, že keby sme im ponúkli kurzy nakrúcania či strihania videa na sociálne siete, kreslenia či grafiky, mali by sme plno. Možno to neskôr využijú pri nejakom kreatívnom povolaní. 

Čo dôležité máte ešte v pláne? 
Musíme posilniť komunikáciu s verejnosťou. Aby sa informácie dostávali ku konkrétnej cieľovej skupine optimálnou cestou. Plánujeme vytvorenie novej vizuálnej identity. Veľmi nám záleží na susedských vzťahoch, ktoré neboli vždy najlepšie. Radi by sme ich vylepšili a oživili napríklad nejakými susedskými piknikmi, debatami alebo vianočným programom. Nech sú aj naši susedia z okolia viac zainteresovaní do diania v stredisku.

Text: Prokop Slováček
Foto: Mária Vencelová


Posledná aktualizácia: 21.06.2024 09:57
Hore
Hore
Hore