Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Prezident Novomestského športového klubu: Futbalový sen? Vychovať raz reprezentanta

Prezident Novomestského športového klubu: Futbalový sen? Vychovať raz reprezentanta
21.10.2019 - Čo nevidieť to už bude sto rokov, čo na pôde legendárnej bratislavskej továrne Cvernovka vznikol z iniciatívy futbalových nadšencov prvý robotnícky klub. Aj po takmer storočí sú to opäť nadšenci, ktorí stoja za nasledovníkom „cvernovkárov“ – Novomestským športovým klubom 1922. Na amatérskej báze sa im podarilo vytvoriť futbalovú štruktúru s množstvom mládežníckych tímov, akú nemajú ani prvoligoví profesionáli. O úspechoch a ambíciách klubu sme sa porozprávali s jeho prezidentom Marianom BELIANSKYM.

Začala sa nová futbalová sezóna 2019/2020. S akými cieľmi do nej vstupuje Novomestský športový klub?
- Hlavným cieľom bude znovu zabezpečiť podmienky na pravidelný pohyb a šport detí a mládeže v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Sme najväčšou športovou organizáciou v našej mestskej časti a máme, samozrejme, aj ambície zlepšovať výsledky jednotlivých družstiev. Jednoznačným cieľom je postup mužského tímu do 5. ligy, v kategórii dorastu U-19 takisto chceme bojovať o čelné priečky v 3. lige. Výsledky prvých súťažných kôl naznačujú, že tieto naše ambície sú oprávnené. Radi by sme dosiahli aspoň dve víťazstvá v ligách žiackych kategórií vrátane prípraviek.

Už minulá sezóna naznačila, že klub je na dobrej ceste. Prvýkrát v histórii NŠK 1922 sa jeho tímom podarilo vyhrať ligové súťaže. Môžete povedať viac o tomto úspechu?
- Veľkým úspechom bolo víťazstvo mladších žiakov v druhej lige a prípraviek U-10. Odzrkadľuje to kvalitnú prácu našich trénerov, ale aj kvalitné materiálno-technické zabezpečenie klubu. Výrazne to zvýšilo záujem o našich odchovancov v žiackych kategóriách zo strany prvoligových klubov. Na jednej strane nás to veľmi teší, ale aj my by sme v budúcnosti radi hrali najvyššie súťaže.

Darí sa prípravkárom, mladším žiakom, dorastencom. Vyrastajú v týchto kategóriách talenty, ktoré by sa raz mohli presadiť vo veľkom futbale?
- Môžem povedať, že v každej kategórii nám vyrastajú talenty s potenciálom presadiť sa. Bude však záležať v prvom rade na ich snahe pracovať na sebe a zlepšovať sa.

Mládež je jedným z pilierov klubu, dostáva veľký priestor. Počet tímov a hráčov, ktorých má NŠK 1922 v týchto kategóriách, vám môžu závidieť aj profesionálne prvoligové kluby. NŠK pritom pôsobí na amatérskej báze. Ako sa vám podarilo v takýchto podmienkach vybudovať takúto hráčsku základňu s viac ako 300 futbalistami?
- V súčasnosti sa už počet hráčov a hráčok v mládežníckych tímoch blíži k číslu 350. Verím, že tento počet ešte porastie. Náš klub funguje na amatérskej a dobrovoľníckej báze a bez vytvorenia dobrého kolektívu funkcionárov a trénerov by sa to podarilo len ťažko. Takisto bola potrebná silná finančná a iná podpora mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, pána starostu Rudolfa Kusého a miestneho zastupiteľstva. Veľmi rád by som sa za ňu poďakoval aj týmto spôsobom. Podarilo sa skĺbiť všetky faktory a úspech v podobe stoviek pravidelne športujúcich mladých futbalistov sa dostavil.

Vynikajúce výsledky dosahuje ženský tím NŠK 1922, ktorý skončil v uplynulej sezóne v prvej lige na výbornom 4. mieste. Je dôkazom, že futbal už dávno nie je len mužský šport. Čo dievčatá a ženy láka na futbale, ktorý vie byť niekedy aj poriadne tvrdý?
- Ženský futbal napreduje všade na svete a dostáva sa mu zvýšenej pozornosti a podpory aj na Slovensku. Sme veľmi radi, že pred štyrmi rokmi padlo v našom klube rozhodnutie založiť vtedy druholigový tím žien. Dnes je výkladnou skriňou NŠK 1922. Takisto juniorky nám robia veľkú radosť každým úspešným výsledkom v prvej lige. Musíme ešte popracovať na zvýšení počtu a skvalitnení hráčok v žiackom tíme. Verím, že sa to podarí. Myslím, že motivácia hrať futbal je u dievčat a chlapcov podobná. Radosť z pohybu, dobrý kolektív a túžba po úspechu a to platí pre všetky kolektívne športy.

Aj vďaka podpore mestskej časti Nové Mesto vyrástol pri Kuchajde pekný futbalový areál, ktorý je domovským stánkom NŠK 1922. Koľko hracích a tréningových plôch máte k dispozícii? Aké novinky, ktoré ešte viac skvalitnia podmienky na tréning a zápasy, chystáte?
Náš areál tvoria dve plnohodnotné trávnaté hracie plochy, tri menšie tréningové plochy, malé multifunkčné ihrisko a technické zázemie so šatňami a sociálnymi zariadeniami. V posledných rokoch sa podarilo urobiť veľa pozitívnych zmien v technickom zabezpečení klubu. Momentálne plánujeme zrekonštruovať sociálne zariadenie v hlavnej budove a dobudovať zavlažovanie na vedľajšom ihrisku. Všetko však závisí od financií, ktoré budeme mať k dispozícii. Najväčším problémom sú pre nás tréningové plochy počas zimného obdobia, nakoľko nedisponujeme ihriskom s umelou trávou. Riešime to prenájmom umelých plôch, čo je však finančne mimoriadne náročné.

Každý šéf klubu má, prirodzene, nejaký veľký futbalový sen. Aký je ten váš?
- Mojím snom je, aby náš klub raz fungoval aspoň na poloprofesionálnej báze a aby sa mu podarilo vychovať aspoň jedného hráča pre seniorskú reprezentáciu.

Chcete dať dieťa na futbal?
Deti a mládež majú do Novomestského športového klubu 1922 dvere otvorené. Čo musí urobiť rodič, ak má záujem dať dieťa na futbal do NŠK? „Je to veľmi jednoduché. Stačí prísť na náš štadión v čase okolo 15.30 h a vyhľadať ktoréhokoľvek trénera, ktorý nových záujemcov usmerní,“ hovorí prezident NŠK Marián Beliansky. Klub sídli v areáli na Tomášikovej č. 12444 a kontaktovať ho môžete aj telefonicky (0915 253 134, 0919 083 653) a e-mailom kontakt@nsk1922.sk. Informácie o klube nájdete aj na jeho stránke www.nsk1922.sk.

Zhováral sa Ján Borčin
Snímka Jana Plevová


(Uverejnené v Hlase Nového Mesta č. 10/2019, nájdete ho na stránke: www.banm.sk/data/att/11847.pdf)


Vytvorené: 21.10.2019 10:32, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore