Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Na pomoc pacientom s Parkinsonovou chorobou

Na pomoc pacientom s Parkinsonovou chorobou
25.04.2019 - Stretli ste sa s človekom, ktorý sa na ulici potácal a okoloidúci sa mu vyhýbali v domnení, že si práve dal pár pohárov vína? Problém je, že nie vždy dokážeme jednoznačne posúdiť, či ide o opilca. Podobne sa môže prejaviť aj závažné ochorenie, akým je Parkinsonova choroba. Žiaľ, podobné príbehy mávajú veľmi zlý koniec a mnohí parkinsonici sa preto obávajú ísť na verejnosť.
Novomestské občianske združenie Pupalky založené sestrami Pupalovými sa venuje ľuďom s touto závažnou diagnózou. Vo februári ponúklo pacientom a ich rodinám špeciálnu nášivku na odev, tzv. ochrannú známku parkinsonika. V jej strede je vyobrazený panáčik, ktorý znázorňuje nekoordinovaný pohyb na všetky strany. Reflexná látka je obšitá špeciálnou niťou, za denného svetla sa nabije a večer svieti. „Ide o to, aby verejnosť bez problémov rozpoznala človeka, ktorý súrne potrebuje pomoc, a nezamieňala si ho s alkoholikom. Pacient sa vyhne nepríjemným životným situáciám a možno mu táto jednoduchá pomôcka zachráni život,“ uviedla Dagmar Pupalová, jedna z autoriek návrhu.
Pre ľudí s Parkinsonovou chorobou organizuje OZ Pupalky špeciálne cvičenia v novomestskom Komunitnom centre na Ovručskej 5. Navštíviť ich môžu bezplatne dvakrát týždenne, v stredu o 10. a vo štvrtok o 12. h. Fyzioterapeutka Miriam Pupalová tu pomáha a radí aj ľuďom po úraze alebo operácii a učí ich správne postupovať pri rehabilitácii pohybového ústrojenstva. „Pri cvičení využívame kruhy ‚Smovey‛, špeciálnu cvičebno-terapeutickú pomôcku s vibračným účinkom. Naoko jednoduché cvičebné náradie veľmi pozitívne vplýva na organizmus chorého, ale aj zdravého človeka,“ vysvetlila.

(jš), snímka Dagmar Pupalová

(Uverejnené v Hlase Nového Mesta č. 4/2019, nájdete ho na stránke: https://www.banm.sk/data/att/11198.pdf)


Vytvorené: 25.04.2019 11:04, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore