Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Buď až na prvom mieste, aby si mohla odovzdávať to najlepšie zo seba aj ostatným

Buď až na prvom mieste, aby si mohla odovzdávať to najlepšie zo seba aj ostatným
05.09.2023 -

Ak ste sa počas leta ocitli niektorý utorok okolo 17:30 v Parku Jama, určite ste si všimli skupinu ľudí, ktorí energicky cvičia za zvukov hlasnej, dynamickej hudby. Ide o hodiny cvičenia STRONG Nation®, ktoré sa každý týždeň konajú v rámci programu Novomestského kultúrneho a športového leta. O tom, ako funguje STRONG Nation®, či je vhodné aj pre mamy s deťmi, ale aj ako sa motivovať k cvičeniu, nám porozprávala lektorka Michaela Vallová.

V rámci Novomestského kultúrneho a športového leta precvičujete každý utorok v Parku Jama STRONG Nation®  HIIT tréning. V čom je toto cvičenie špecifické?

STRONG Nation® je fitnes program, ktorý vytvorila Zumba organizácia. Je to vysokointenzívny intervalový tréning – spojenie intervalového, kondičného a silového tréningu s váhou vlastného tela. Veľa ľudí dnes nemá čas chodiť do fitka každý deň a dať si každý tréning na inú svalovú skupinu, do toho nejaký kardio tréning, beh, alebo bicykel či korčule. Je to teda ideálne pre zaneprázdnených ľudí – dokážu za minimum času pre svoje telo urobiť maximum. Tento tréning je pre každého – úplných začiatočníkov aj pokročilých, pretože každý cvik má tri úrovne intenzity. Počas tréningu si vyberieš jednu z troch intenzít prevedenia každého cviku a postupne prekonávaš svoje limity. Rôzne úrovne zároveň zabezpečia, že nuda na hodine nehrozí a každým tréning ťa posúva vpred.

STRONG Nation® je však jedinečný v tom, že sa cvičí na originálnu hudbu, ktorú nemá žiaden iný fitnes program na svete. Veľakrát lektori či lektorky skupinové cvičenia tvoria tak, že do tréningu pustia hudbu, aby to bolo dynamickejšie. Tu je to naopak. Najprv vznikne zostava  cvikov a potom svetoznámi hudobní producenti ako napr. Timbaland či Steve Aoki, vytvoria hudbu na mieru tak, aby bola maximálne motivujúca a energická. Každý beat má svoj pohyb, vďaka čomu nemusíš počítať opakovania. Necháš sa viesť hudbou a trénerom. Túto jedinečnú hudbu môžu ľudia počuť iba na hodinách STRONG Nation®. Je totiž aj štúdiami dokázané, že keď máme dostatočne dobrú hudbu, motivuje nás natoľko, že naša hlava nevníma náročnosť tréningu tak intenzívne.

Ako ste si k STRONG Nation® našli cestu vy?

STRONG Nation® tréning mi veľmi pomohol. V časoch covidu som porodila druhé dieťa a medzi prvým a druhým dieťaťom som mala malý časový odstup – necelé dva roky. Všetok čas som obetovala rodine, domácnosti a deťom. Prišiel však čas, kedy som musela niečo zmeniť. Nebola som to ja, bola som unavená, nevrlá, depresívna a vôbec som sa neusmievala. A tak som to urobila, jednoducho som si vyhradila čas pre seba. Začala som na sebe makať a výsledky sa dostavili veľmi rýchlo. Schudla som 20 kíl, ktoré mi ostali po pôrode, začala som sa opäť usmievať. Nekričala som a opäť som našla vďaka STRONG Nation® životný balans. Toto cvičenie sa stalo mojou súčasťou a vidím, že mi pomohlo stať sa lepšou verziou samej seba. Keď si zacvičím, cítim sa lepšie fyzicky aj psychicky.

Prostredníctvom svojho instagramového účtu (@bestrongmichaela) sa snažíte ženy motivovať k tomu, aby cvičili. Akými metódami k tomu pristupujete?

Snažím sa ženy motivovať práve aj cez svoj osobný príbeh. Predtým, než som sa začala venovať Zumbe a neskôr STRONG Nation® programu, ma žiadny fitnes program alebo cvičenie nenadchlo tak, ako cvičenie sprevádzané hudbou.  Keď som objavila STRONG Nation®, uvedomila som si, že do Zumby a Strong Nation® sa nemusím nútiť. To je veľmi dôležitý aspekt, ktorý sa snažím ukázať aj ostatným. Nemusíme sa nútiť do cvičenia – ale musíme si vybrať také, na ktoré sa budeme tešiť. Potom z dlhodobého hľadiska môžeme chudnúť, môžeme formovať postavu, ale aj udržiavať psychickú rovnováhu, môžeme byť odolnejšie, vyrovnanejšie, menej kričať na deti, nebyť nevrlé na ostatných. Keď si nájdeme to, čo nás baví, jednoduchšie dosiahneme svoje ciele.

A práve toto je mojou víziou. Budovať komunitu žien, ktoré spolu nielen cvičia, tancujú, alebo chudnú ale budujú aj priateľstvá a navzájom sa podporujú. Ženy, ktoré so mnou cvičia  STRONG Nation® HIIT tréning, formujú postavu rýchlejšie, efektívnejšie a hlavne s radosťou. Na mojich hodinách nuda rozhodne nehrozí. Učím ženy, ako cvičiť správne, podporujem ich, motivujem k maximálnemu výkonu, snažím sa ukázať im, aké sú silné, a že keď majú správne nastavenie, dokážu všetko, o čom snívajú. Na hodinách nechávam kus seba, vkladám do tréningu maximum energie tak, aby každý vypustil z hlavy každodenné starosti, načerpal pozitívnu energiu a s úsmevom zvládal výzvy, ktoré život prináša každý deň. STRONG Nation® je terapia pre telo aj dušu, preto sa oplatí to vyskúšať.

Vo svojich príspevkoch často spomínate, že odhodlať sa cvičiť znamená vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, prekonať sa a skúsiť začať niečo nové. Prečo je to dôležité a čo príde po tom, keď z komfortnej zóny vystúpime?

Ľudský mozog má obranný mechanizmus, ktorý nám v minulosti pomáhal chrániť sa pred nebezpečenstvom – pred nebezpečnými zvieratami a podobne. Dnes nám takéto riziká už veľmi nehrozia, keď však človek prežíva nejakú zmenu alebo neobvyklú fyzickú aktivitu, môže to byť pre mozog signál, že sa človek má chrániť, dávať si pozor. Preto je dobré mať jasnú víziu – povedať si, prečo chcem cvičiť (alebo začať robiť čokoľvek iné), v akom stave som teraz a kde chcem byť v budúcnosti. To je motivácia, ktorá by nám mala dať silu vykročiť z komfortnej zóny a niečo vo svojom živote zmeniť. Žijeme v rýchlej dobe, nikto na nič nemá čas, veľa rodičov na rodičovskej pracuje – k nim patrím aj ja. Aj ja som bola v tomto kolobehu: na prvom mieste boli deti alebo poriadok v byte, obed... len ja sama nie. Uvedomila som si, že z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné. Vedela som, že sa v tom necítim dobre a že musím niečo zmeniť. Je dôležité uvedomiť si, že všetci máme rovnaké množstvo času a je iba na nás, ako si ho usporiadame a ako si upraceme svoje priority.

V prvom rade musíme byť v pohode my ako ženy, matky, partnerky... aby sme pohodu, lásku a pozitivitu mohli odovzdať aj tým, ktorých milujeme. To sa snažím odovzdať aj ostatným. Hovorím to takto: Buď na prvom mieste, aby si mohla odovzdávať to najlepšie zo seba aj ostatným.

Už ste na to v podstate odpovedali vlastným príbehom, no je STRONG Nation® vhodné cvičenie aj pre mamy s deťmi?

Áno. Je iba potrebné vytvoriť si naň čas. To rozhodnutie musíme urobiť sami. Žiadny princ na bielom koni nepríde a nevyslobodí vás zo zajatia času. Postavte sa za seba, za svoje potreby, bez výčitiek a uvidíte, že aj najbližší ocenia, keď zrazu budete žiariť šťastím.

Cvičenie je vhodné aj pre mamičky – ja sama som vďaka nemu schudla po pôrode 20 kíl. Vždy sa snažím ľuďom vysvetliť, že ak prídu na prvý tréning a budú mať pocit, že to nezvládajú, je to úplne v poriadku. Ja som rok po pôrode prvej dcéry prišla na školenie na trénerku STRONG Nation® a trvalo mi pol roka, kým som sa vytrénovala do štádia, v ktorom môžem viesť hodinu. Zázraky na počkanie sa jednoducho nedejú. Ani po jednom dni vo fitku nevidíte zmeny na postave. Zmenu však môžete spozorovať veľmi rýchlo, ak hodiny navštevujete pravidelne, 2- až 3-krát do týždňa. To sú 2 – 3 hodiny týždenne, čo je, myslím, pre každého udržateľné. STRONG Nation® je teda vhodné pre zaneprázdnených ľudí, aj pre mamičky, ktoré času nemajú nazvyš.

Neuvažovali ste o tom, že vytvoríte cvičenie, kde by sa k mamám mohli pridať aj deti?

Už sme mali deti aj na tréningoch, aj keď som sama cvičila doma počas covidu – moje deti sa zapájali. Ide len o to, či majú vzťah k pohybu, moje deti to po mne zdedili. Deti sú inak dobré závažie, dajú sa použiť namiesto činiek (smiech). Aj ja v niektorých svojich videách demonštrujem, ako si človek dokáže cvičenie upraviť tak, aby ho zvládol napríklad aj s deťmi doma. Pripravujem aj formu online cvičenia z domu, takže dúfam, že čoskoro si budú môcť mamičky so mnou zacvičiť aj z pohodlia obývačky.

Počas leta ste v Parku Jama cvičili každý týždeň. Ako vnímate túto možnosť cvičiť na čerstvom vzduchu?

Čerstvý vzduch je určite príjemným doplnkom cvičenia. Aj keď sme v meste, je tu vytvorený kúsok prírody, sú tu stromy, tráva, zeleň. Už to samotné v kombinácii s prúdením čerstvého vzduchu dokáže nakopnúť človeka k tomu, aby zo seba vydal viac. Je to určite príjemnejšie ako keď je človek v uzavretom priestore. Príroda je jedným zo zdrojov energie.Posledná aktualizácia: 05.09.2023 13:20
Hore
Hore
Hore