Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Ing. Jozef Golonka, bývalý hokejový reprezentant a tréner

Ing. Jozef Golonka

Narodený 6. 1. 1938. Pán Ing. Jozef Golonka, športovec od detstva, absolvoval Strednú priemyselnú školu strojnícku, Vysokú školu ekonomickú a neskôr i Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, kde získal odbornosť - tréner 1. triedy ľadového hokeja.

    V živote menovaného dominoval ľadový hokej. Šesť rokov hral ligu a 12 sezón v národnom mužstve Československa. V medzinárodných zápasoch nastúpil 134 krát. Zúčastnil sa troch olympiád - 1960 v Squavaley, 1964 v Insbrucku, kde získali bronzové medaily a v r. 1968 v Grenobli, odkiaľ si naši hokejisti priviezli strieborné medaily. Zúčastnil sa i na ôsmich majstrovstvách sveta. Dva roky zastával funkciu zástupcu kapitána a dva roky pôsobil ako kapitán československého národného družstva. V Nemecku pôsobil ako tréner mužstva. 

    Okrem ľadového hokeja sa v mladšom veku venoval aj tenisu, v ktorom sa v r. 1956 stal juniorským majstrom Československa. V Slovane Bratislava získal tituly Majstra Slovenska v dvojhre a štvorhre.

    Pán Golonka dostal za svoju športovú činnosť štátne vyznamenania "Zaslúžilý majster športu", "Za vynikajúcu prácu" a "Pribinov kríž". Je uvedený v Sieni slávy slovenského hokeja, IHS svetovej hokejovej federácie a v Sieni slávy nemeckého hokeja. Je držiteľom Zlatej plakety o rozvoj Garnisch Parken Kirchenu.

    Pán Golonka - významná hokejová osobnosť, ktorá sa formovala aj v našej mestskej časti, si zasluhuje ocenenie mestskej časti - Cenu Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ktoré dostal v roku 2005.Vytvorené: 11.01.2012 11:53, webman
Hore
Hore
Hore