Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Vynovená lanovka zo Železnej studničky na Kamzík je od 5. mája opäť v prevádzke

Vynovená lanovka zo Železnej studničky na Kamzík je od 5. mája opäť v prevádzke
05.05.2022 - Obľúbená historická atrakcia, jediná svojho druhu na Slovensku či na území bývalého Československa, nachádzajúca sa u nás v Novom Meste, je od dnešného dňa – 5. mája – opäť prístupná verejnosti.
Štart tohtoročnej sezóny lanovky sme z dôvodu nevyhnutných rekonštrukčných prác naplánovali na začiatok mája. Tento rok si ju Novomešťania, ale aj Bratislavčania z iných mestských častí či návštevníci hlavného mesta môžu vyskúšať počas štyroch mesiacov až do konca augusta. Od septembra totiž bude mestská časť pokračovať v jej postupnej rekonštrukcii a modernizácii. Túto jeseň to bude vynovenie hornej stanice. Opraví sa strecha, vymaľuje sa celá stanica, ale dokončia sa aj ďalšie plánované práce na objekte. „Ešte koncom minulého roku prebehli rekonštrukčné práce na dolnej stanici – nanovo sa vybudovali prístupové cesty k nástupištiam, inštalovalo sa nové zábradlie, urobili sme kompletnú hydroizoláciu nástupišťa. Postavili sme novú pokladňu, betónové schodisko k bufetu, vymenili sme elektroinštalácie. V dolnej stanici sme zbúrali staré prístupové a výstupové lávky, zaizolovali sme strechu,“ vymenúva Daniel Hulín, zástupca prednostu miestneho úradu Nové Mesto, ktorý je poverený vedením EKO-podniku VPS.
Práve EKO-podnik, ktorý lanovku prevádzkuje, a mestská časť Nové Mesto tak pokračujú nielen v jej skrášľovaní a predlžovaní životnosti, ale aj v rozširovaní komfortu pre návštevníkov. A pre tých je lanovka obľúbeným cieľom víkendových výletov či prostriedkom k adrenalínovému napätiu. Typickým návštevníkom lanovky sú rodiny či turisti, ale obľúbili si ju aj vďaka blízkemu bikeparku milovníci horských či zjazdových bicyklov. Pre vašu predstavu: za víkend pracovníci obsluhujúci lanovku prepravia smerom hore dva a pol tony bicyklov. Za minulý rok si cestu lanovkou zakúpilo približne 1600 cyklistov.
Lanovka je unikátom nielen tým, že po uzatvorení sedačkovej lanovky Dedinky - Geravy v septembri 2009 sa lanová dráha Železná studnička - Kamzík stala poslednou svojho typu na území Slovenska. V rámci celého Československa ide dokonca o jedinú existujúcu dvojsedačkovú lanovku z produkcie bývalej TRANSPORTY Chrudim. Unikátom je aj svojou spoľahlivosťou.
Do dnešného dňa sa nej nestala ani jedna porucha, pri ktorej by nebol možný dojazd cestujúcich do staníc. „Na tejto skutočnosti má svoj podiel najmä pravidelná údržba a opravy, ktoré sa vykonávajú v zmysle príslušných predpisov,” konštatoval vedúci prevádzky lanovej dráhy Milan Hanečka.
50. výročie prevádzky
A to lanovka oslavuje tento rok svoju päťdesiatku! Pôvodná lanovka začala premávať 11. júla 1972 a jej prevádzka sa skončila v roku 1990. Koncom januára 2005 odkúpilo nehnuteľnosť, teda pozemky aj stavby, za vtedajších 19,5 milióna korún hlavné mesto, ktoré stavbu následne zverilo mestskej časti. Tá ju zrekonštruovala za 32 miliónov korún. Lanovku opätovne uviedli do prevádzky 30. septembra 2005.

Ako premáva lanovka Železná studnička - Kamzík
  • lanovka premáva celoročne od štvrtka do nedele a v dňoch štátnych sviatkov v čase od 10.00 do 18.00 hod. každú celú hodinu
  • v prípade zvýšeného záujmu cestujúcich premáva počas prevádzky bez prestávky
  • cesta jedným smerom trvá približne pätnásť minút
Aktuálny cenník nájdete na stránke: https://www.banm.sk/lanovka/

Od prepravného sú oslobodení:
  • deti predškolského veku do veku 5,99 rokov
  • dôchodcovia nad 70 rokov, ktorí sa preukážu občianskym preukazom, v dňoch štátnych sviatkov a každú sobotu a nedeľu
  • pre uplatnenie zvýhodnenej ceny je nutné sa preukázať dokladom o mieste trvalého pobytu
  • vek dieťaťa do 5,99 roku sa preukazuje zdravotným preukazom


Vytvorené: 05.05.2022 11:37, webman
Hore
Hore
Hore