Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Sčítanie obyvateľov, ktorí potrebujú pomoc sčítacieho asistenta, sa posúva na apríl

Sčítanie obyvateľov, ktorí potrebujú pomoc sčítacieho asistenta, sa posúva na apríl
21.01.2021 - Dôležitá informácia! Vo februári a marci čaká Slovensko veľké sčítanie obyvateľov. Po prvýkrát sa budeme môcť sčítať elektronicky z pohodlia svojich domovov. Elektronický formulár na stránke http://www.scitanie.sk budeme vypĺňať v čase od 15. februára do 31. marca 2021. Tí, ktorí nemajú prístup k internet či počítaču, sa však po novom zapoja do sčítania až neskôr.
Ak sa obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám alebo s pomocou svojich blízkych, na splnenie povinnosti sčítať sa môže využiť tzv. asistované sčítanie. Buď navštívi kontaktné miesto, ktoré zriadi obec, kde ho sčíta stacionárny asistent alebo môže telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ho navštívi doma a sčíta ho. Táto forma sa však vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu a rozhodnutie vlády posúva. „Aby sme ochránili zdravie všetkých zúčastnených, asistované sčítanie sa v zmysle novely zákona začne od 1. apríla 2021 a potrvá najneskôr do 31. októbra 2021,“ informuje generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu SR Ľudmila Ivančíková.
Samotné elektronické sčítanie sa ide ďalej podľa plánu – začne 15. februára 2021. Vyplnenie elektronického formuláru nezaberie viac ako 10 minút. Sčítavať sa obyvatelia budú z pohodlia domova sami, bez ohrozenie na ich zdraví a bez kontaktu s cudzím človekom. Na sčítanie postačí mobil, tablet, notebook alebo PC. Okrem stránky http://www.scitanie.sk, na ktorej nájdete elektronický sčítací formulár, bude k dispozícii aj mobilnú aplikáciu. Štatistický úrad zároveň vyzýva obyvateľov, aby pomohli pri elektronickom sčítaní aj svojim blízkym (seniorom), ak ich o to požiadajú.

Dôležité informácie o sčítaní obyvateľov 2021 nájdete aj na našej stránke: https://www.banm.sk/scitanie-obyvatelov-2021/


Vytvorené: 21.01.2021 13:01, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore