Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Prajeme vám každý deň Vianoce

Prajeme vám každý deň Vianoce
21.12.2017 -

Milí Novomešťania, 
prajeme vám pokojné Vianoce a úspešný a zdravý nový rok 2018!
Vaša mestská časť Bratislava - Nové Mesto

Dovoľte nám prihovoriť sa vám slovami pána kaplána Kizeka z farnosti Kráľovnej rodiny na Teplickej ulici z príhovoru, ktorý vyšiel v decembrovom vydaní Hlasu Nového Mesta.


Milí čitatelia!
V jednej zahraničnej televíznej reportáži raz odzneli tieto slová: „Tohtoročné Vianoce veru nebudú dobré!“ Redaktor vlastne iba zopakoval slová obchodníka, ktorý predpokladal nižšie predvianočné tržby oproti minulým rokom.
Blížia sa Vianoce, a možno neraz aj nám napadnú podobné slová, keď zažívame celý ten predvianočný zhon a stres, keď vidíme v obchodoch neúmerne vysoké ceny a masy ľudí tlačiacich sa pri pokladniciach. A potom príde Štedrý večer, pár dní voľna, atmosféra Vianoc dosiahne svoj vrchol a spľasne ako bublina.
Vianoce však vždy môžu byť dobré, a nemusia trvať iba chvíľu. Môžu byť dobré a môžu byť každý deň, ako to spieva vo svojom vianočnom hite skupina Lojzo s Mirom Žbirkom: „Každý deň budú vraj Vianoce.“ Ktovie, či si speváci vôbec uvedomovali, aká hlboká pravda sa skrýva v názve tejto piesne!
No aby to tak bolo, treba pochopiť, že Vianoce neprichádzajú hotové, ale tvoria sa. Nezačínajú sa 24. decembra štedrou večerou a nekončia sa polnočnou svätou omšou. Aj to patrí k Vianociam, ale Vianoce to ešte nie sú. Vianoce nie sú ani vyupratovaný byt, vyzdobený stromček, napečené koláče a darčeky. Nie je to ani príjemná atmosféra pri krásnych koledách či radosť z čerstvo napadaného snehu. Aj to patrí k Vianociam, dokonca viac než čokoľvek iné, ale ani to ešte nie sú Vianoce.
Vianoce sú cesta. Cesta do hĺbky srdca. Cesta seba-zľudšťovania a okresávania svojho ega. Vianoce sú vždy vtedy, keď v našich srdciach necháme narodiť sa lásku, a potom ňou obdarovávame druhých.
Všetkým vám prajem, nech sa láska narodí aj vo vašich srdciach, nech vás zaplaví svojím pokojom a radosťou a nech sa stane zmyslom a cieľom vášho života. Prajem vám „každý deň Vianoce.“

Mgr. Peter Kizek, kaplán farnosti Kráľovnej rodiny na Teplickej ul.


 Vytvorené: 11.01.2018 16:40, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore