Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Potápači vyčistili Kuchajdu, jazero je pripravené na letnú sezónu

Potápači vyčistili Kuchajdu, jazero je pripravené na letnú sezónu
03.05.2017 - Jazero Kuchajda je pripravené na letnú sezónu. Koncom apríla jeho dno a okolie vyčistili potápači zo Spolku ochranárov vody Octopus. Z Kuchajdy opäť vylovili nebezpečný odpad, ktorý by mohol ohrozovať kúpajúcich sa návštevníkov.
Na pravidelnom predsezónnom čistení Kuchajdy pracovalo osem potápačov v spolupráci s novomestským EKO-podnikom VPS. V prvej etape odstránili z okolia jazera drobný odpad (plastové poháre, PET fľaše, sklenené poháre, niekoľko kovových armatúr a pod.), pri ktorom hrozilo, že by po čase skončil vo vode. V druhej etape sa išlo do vody, pričom najviac odpadu vylovili hlavne v priestore pod mólom – kovové koše na odpadky, kovové armatúry, pneumatiky z auta, veľký kovový nákupný vozík atď. „Navyše, tento odpad bol väčšinou pokrytý ulitníkmi, ktoré pri dotyku s kúpajúcimi môže spôsobiť rezné poranenia,“ hovorí Tomáš Rácz, predseda Spolku ochranárov vody Octopus. V plážovej časti a v časti pod starou i novou reštauráciou išlo prevažne o sklenené rozbité obaly.
V rámci čistenia potápači vytiahli aj niekoľko kusov uhynutých rýb. „Tento úhyn bol však minimálny a štatisticky prirodzený. Vážnym každoročným problémom, ktorý priamo ohrozuje kúpajúcich, je veľké množstvo odtrhnutých rybárskych vlascov a háčikov. Časť sme vytiahli, ale vzhľadom na to, že sa jedná o drobný materiál, nebolo možné lokalitu celkom vyčistiť od tohto nenápadného, ale o to nebezpečnejšieho odpadu,“ dodáva Tomáš Rácz. Upozorňuje, že tento druh odpadu má rastúci trend.  
Výsledky čistenia za posledné roky potvrdzujú, že množstvo odpadu je už stabilizované. „Je to pozitívny výsledok každodennej starostlivosti správcu jazera ako i každoročnému potápačskému čisteniu dna jazera.“ Podľa slov šéfa potápačského tímu je možné konštatovať, že dno jazera je vyčistené a návštevníci jazera ho môžu bezpečne využívať. 


Vytvorené: 03.05.2017 14:49, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore