Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Pomoc má zmysel, ak prichádza v pravý čas. Novomestská sociálna výdajňa funguje aj počas obmedzení

Pomoc má zmysel, ak prichádza v pravý čas. Novomestská sociálna výdajňa funguje aj počas obmedzení
17.05.2020 - Aj keď istú prestávku si korona kríza vynútila, vedenie mestskej časti s pracovníkmi sociálneho oddelenia od začiatku hľadali spôsob, ako sprístupniť ľuďom tento druh pomoci. Kým to nešlo inak, balíčky s potravinami rozniesli po mestskej časti dobrovoľníci. Od chvíle, keď bolo možné otvoriť tržnicu, funguje prevádzka výdajne veľmi intenzívne, samozrejme, s prísnym dodržaním bezpečnostných pravidiel.
V pondelok máme telefonický objednávací deň, klienti si nahlásia, čo by približne potrebovali a dohodneme si presný termín a čas vyzdvihnutia. Nestáva sa preto, že by pred výdajňou stál dlhý rad čakajúcich. Každému klientovi vopred pripravíme nákup do prepravky a ten si vonku preloží do tašky, do priestorov výdajne nikto zvonku nevstupuje,“ vysvetľuje pracovníčka sociálneho oddelenia miestneho úradu Mária Repáňová, ktorá prevádzku výdajne zabezpečuje už od jej začiatkov. Nakupujúcim nahráva odobratý sortiment do softvéru, má presný prehľad o možnostiach i nárokoch a dbá na to, aby bola pomoc spravodlivá a každému sa ušlo aj z takého tovaru, ktorého nie je veľa. Denne obslúži okolo 25 ľudí a každému pripraví 15 až 18 položiek.
soc2
Takáto ponuka zďaleka nie je bežná vo všetkých bratislavských výdajniach. Musím povedať, že pani Repáňová má na nej obrovskú zásluhu. Pravidelne komunikuje a udržiava dobré vzťahy s dodávateľmi, pružne zabezpečuje dovoz a všetky potrebné činnosti súvisiace s darovaním,“ ocenila úsilie svojej kolegyne vedúca sociálneho oddelenia Iveta Marčíková.
soc3
Ponuka tovaru sa obmieňa v závislosti od možností dodávateľov, no treba povedať, že je pestrá, neraz skutočne veľkorysá. V závislosti od svojej sociálnej situácie má každý klient pridelený počet bodov, ktoré môže vyčerpať. Väčšinou im to vychádza na jeden nákup týždenne, do ktorého sa „zmestí“ mäso, mliečne výrobky, zelenina a ovocie, chlieb, sladkosti, trvanlivé potraviny, aj čosi z drogérie. Pri nákupe som sa stretla s pani Jarmilou, ktorú potešilo, keď v prepravke našla kura, zemiaky, cherry paradajky a dokonca aj škatuľku s jahodami, malinami a čučoriedkami. „Je to veľká pomoc, s potravinami vydržím takmer týždeň, stačí mi dokúpiť len niečo čerstvé,“ povedala. Aj pán Štefan si pochvaľoval starostlivosť mestskej časti o ľudí s nižším príjmom a vyjadril veľké poďakovanie všetkým, čo na tom majú zásluhu. „Stretneme sa v lepších časoch!“, lúči sa so mnou so širokým úsmevom, keď odchádza so svojím „nákupom“.

Jana Škutková, Hlas Nového Mesta


Vytvorené: 17.05.2020 19:48, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore