Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Polícia varuje: Zlodeji „pracujú“ aj počas Dušičiek

Polícia varuje: Zlodeji „pracujú“ aj počas Dušičiek
30.10.2019 - Pred nadchádzajúcimi sviatkami Pamiatka zosnulých a Sviatok Všetkých svätých upozorňuje polícia na situácie, ktoré môžu znepríjemniť spomínanie na blízkych.
Najmä seniori navštevujú v tomto čase pietne miesta a cintoríny. Často sa stáva, že ich pri čistení hrobu osloví človek v montérkach, napríklad slušne vyzerajúci pán, ktorý im ponúkne náhrobné kamene, pomníky či rôzne doplnky na hrob. Vystupuje veľmi slušne, úctivo a presvedčivo. Sľubuje kvalitnú a rýchlu prácu, dobrú cenu a spokojnosť s výsledkom. Využíva moment prekvapenia, keďže v danej chvíli seniori s podobnou ponukou nepočítajú. Nedáva im čas na rozmyslenie a snaží sa získať čo najviac informácií. Seniori neraz povedia, že cena je výhodná, pretože toľko finančných prostriedkov doma majú a chcú ponuku využiť. Keďže väčšiu hotovosť pri sebe nenosia, poskytnú neznámemu svoju adresu, telefónne číslo a dohodnú si termín vyplatenia peňažnej čiastky pred vykonaním práce.
Polícia varuje ľudí pred dôverčivým poskytovaním podobných informácií. Ak by o nejakú službu mali záujem, odporúča im postupovať opačne a namiesto uvedenia svojich údajov vyžiadať si vizitku, prípadne zapísať si meno, priezvisko, názov firmy a telefonický kontakt. Po príchode domov je dobré skontaktovať sa so svojimi blízkymi, zhodnotiť ponuku a spoločne overiť serióznosť poskytovateľa.
Pri čistení hrobového miesta neklaďte tašky a osobné veci na hrob alebo vedľa neho a ani na okamih ich nespúšťajte z očí. Tento okamih využívajú páchatelia, ktorí pozorne sledujú človeka už cestou k hrobu. Vyčkávajú na moment, keď stratí ostražitosť, otočí sa chrbtom k svojim veciam a tieto mu odcudzia. Ideálne je využívať taštičky, ktoré má človek neustále pri sebe, príp. kabelku nechať po celý čas prevesenú cez rameno.

Zdroj: Okresné riaditeľstvo PZ Bratislava III

(Článok vyšiel aj v Hlase Nového Mesta č. 11/2019, nájdete ho na stránke: www.banm.sk/data/att/11989.pdf)


Vytvorené: 30.10.2019 08:27, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore