Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Nové Mesto je štvrtým najtransparentnejším mestom na Slovensku

Nové Mesto je štvrtým najtransparentnejším mestom na Slovensku
24.11.2016 - Bratislavské Nové Mesto je štvrtým najtransparentnejším mestom na Slovensku. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka transparentnosti samospráv, ktorý dnes zverejnila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
Analytici hodnotili sto najväčších miest na Slovensku. Nové Mesto skončilo najlepšie za posledných sedem rokov – v roku 2010 bolo na 42. mieste, tento rok už na štvrtom.
V Novom Meste sa dhodobo snažíme držať hesla: Zverejníme všetko, čo sa dá a nielen to, čo musíme,“ hovorí starosta mestskej časti Rudolf Kusý. Pripomína, že novomestská samospráva si pred časom dala externou firmou vypracovať audit transparentnosti a na jeho základe prijala balík konkrétnych úloh pod názvom „80 krokov pre transparentné Nové Mesto“. „Cieľom projektu bolo posilnenie transparentnosti, hospodárnosti pri verejnom obstarávaní, efektívnejšie fungovanie samosprávy a zabezpečenie férového prostredia pre všetkých, ktorí so samosprávou prídu do kontaktu,“ dodáva Rudolf Kusý. Okrem množstva drobných zmien Nové Mesto spustilo stránku otvorene.banm.sk, kde ľudia nájdu všetko o prideľovaní bytov, obsadzovaní pracovných miest, o verejných obstarávaniach úradu, predaji majetku a podobne. „Rozbehli sme stránku digitálneho zastupiteľstva, ktoré umožňuje efektívnu kontrolu a lepšiu informovanosť verejnosti smerom k poslancom a zastupiteľstvu. Hodnotenie Transparency International Slovensko berieme ako spätnú väzbu toho, ako sa nám tieto snahy darí naplniť a zároveň záväzok k pokračovaniu posilňovania transparentnosti,“ uzatvára starosta.
Transparency International hodnotilo u stovky najväčších slovenských miest viacero oblastí: prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie, rozpočet, dotácie, etiku a konflikt záujmov či územné plánovanie a stavebný úrad. Najlepšie hodnotenie za rok 2016 získalo mesto Vranov nad Topľou pred druhým Martinom a treťou Rožňavou. Bratislava - Nové Mesto si v porovnaní s posledným ratingom 2014 polepšila až o jedenásť priečok.
 
Rebríček Transparency International Slovensko nájdete tu: samosprava.transparency.sk/rankings/cities


Vytvorené: 28.11.2016 08:44, Borčin Ján
Hore
Hore
Hore