Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Nové Mesto hľadá riešenie pre Snežienku, vypísalo architektonickú súťaž

Nové Mesto hľadá riešenie pre Snežienku, vypísalo architektonickú súťaž
15.10.2019 -

Mestská časť Bratislava - Nové Mesto intenzívne pracuje na tom, aby chátrajúci objekt bývalej výletnej reštaurácie Snežienka na Železnej studničke, dostal po rokoch novú tvár. V utorok 15. októbra preto vyhlásila ideovú súťaž, v ktorej architekti navrhnú, ako oživiť túto obľúbenú rekreačnú lokalitu.

Urbanisticko-architektonická súťaž by nám mala priniesť nové nápady a idey, ako by sa Snežienka a jej okolie mohli stať opäť atraktívnym miestom na trávenie voľného času pre Bratislavčanov či návštevníkov hlavného mesta,“ povedal vicestarosta Nového Mesta Peter Vaškovič. Po niekoľkomesačných prípravách a konzultáciách s expertmi pripravila novomestská samospráva materiál – zámer vyhlásenia verejnej súťaže návrhov na Snežienku, ktorý koncom septembra jednohlasne schválilo aj novomestské miestne zastupiteľstvo. Odborná porota zložená zo zástupcov mestskej časti a autorizovaných architektov následne schválila súťažné podmienky a súťaž tak bola oficiálne vyhlásená.

Súťažné podmienky nastavili jasné a prísne mantinely. „Nová stavba nesmie byť objemovo väčšia ako bývalá Snežienka. Povolené budú maximálne dve podlažia – optimálne jedno normálne a jedno ustúpené,“ spresňuje starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Cieľovou skupinou návštevníkov novej Snežienky by mali byť rodiny s deťmi, aktívni seniori či rekreační športovci. Tomu musí zodpovedať aj funkcia objektu a okolia – výletná reštaurácia, infocentrum, viacúčelová učebňa či galéria, herňa pre deti, požičovňa a servis športových potrieb, rekreačné aktivity, turistika, cyklistika a pod.

Výsledkom súťaže by mala byť idea, ktorá prinesie do lokality to, čo tu ľudia potrebujú a očakávajú a čo bude mať zmysluplné využitie. Miesto, kde sa budú môcť najesť, občerstviť, oddýchnuť, ale aj napríklad opraviť defekt či mechanickú poruchu na bicykli. Osobne by som bol rád, keby tu bola komunitná miestnosť, kde by mohlo fungovať niečo ako lesná škôlka,“ povedal starosta Kusý, ktorý v tejto súvislosti spomenul aj vývoj okolo Snežienky za posledné roky. V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov, pričom firma tu chcela postaviť hotel. „Bol som proti tomuto zámeru ešte ako aktivista a po nástupe do funkcie starostu som ho definitívne zastavil,“ spomína starosta Kusý. Keď nájomca prestal platiť nájom, samospráva od zmluvy odstúpila a odvtedy sa o torzo stará sama.

Súťažné návrhy by mali byť známe už začiatkom budúceho roka. Súťažiaci odovzdajú svoje riešenia do 10. januára, následne ich odborná porota vyhodnotí. Tri najlepšie budú ocenené sumou 3000, 2000 a 1000 eur, ďalších 2000 eur sa bude môcť rozdeliť medzi neocenené návrhy, ktoré prinesú pozoruhodné čiastkové podnety a riešenia.

Popri hľadaní budúcnosti pre Snežienku predstavitelia mestskej časti riešia aj osud samotného chátrajúceho skeletu, ktorý zostal po bývalej obľúbenej reštaurácii. S vedením hlavného mesta Bratislavy a samosprávneho kraja vedie Nové Mesto rokovania, na ktorých magistrát aj župa potvrdili záujem finančne pomôcť pri odstránení skeletu.

Dokument o vyhlásení súťaže "Verejná anonymná ideová urbanisticko-architektonická súťaž  Revitalizácia lokality  „Snežienka“" vrátane členov poroty, termínov 
Podmienky súťaže nájdete tu: Revitalizácia lokality Snežienka - podmienky súťažeVytvorené: 18.11.2019 10:32, Tettinger Marek
Hore
Hore
Hore