Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Ľubica Vargicová, operná speváčka

Ľubica Vargicová

Študovala na Konzervatóriu v Bratislave u prof. Figurovej a na VŠMU u prof. Hudecovej. Už počas štúdií hosťovala v SND ako Kráľovná noci v Čarovnej flaute, Olympia v Hoffmannových poviedkach a Violetta v Traviate.

Neskôr, už ako členka súboru, sa s veľkým úspechom predstavila v ďalších vrcholných koloratúrnych úlohách. Okrem iného ako Amina v Belliniho Námesačnej, za ktorú dostala svoje prvé ocenenie – Cenu Tatrabanky za umenie v roku 1998 a po ďalších úspešných premiérach v SND v roku 1999 získala cenu Literárneho fondu ´99.

V jej umeleckom kalendári figurujú prvoradé svetové operné scény ako Opera Comique Paríž, Viedenská Štátna opera, Metropolitan opera v New Yorku i koncertné pódia ako newyorská Carnegie Hall alebo najvýznamnejšie koncertné siene Japonska.

Medzi jej aktuálne inscenácie v Slovenskom národnom divadle počas sezóny patrili:
Lucia di Lammermmoor v opere Lucia di Lammermmoor od Gaetana Donizettiho,
Marie v opere Dcéra pluku od Gaetana Donizettiho,
Gilda v opere Rigoletto od Giuseppe Verdiho alebo
Kráľovná noci v opere Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta.

Svedectvom jej speváckeho majstrovstva je profilové CD, ktoré vydal Opus v roku 2000, keď získala aj ocenenie Grammy 2000, Krištáľové krídlo 2000, ako aj titul Žena roka 2006. V roku 2007 jej udelili Výročnú cenu Literárneho fondu 2007.

 Jeho významná práca sa oceňuje Cenou mestskej časti Bratislava-Nové Mesto za rok 2009..
 Vytvorené: 27.02.2010 15:02,
Hore
Hore
Hore