Miestny úrad Bratislava - Nové Mesto
Miestny úrad Bratislava - Nové Mesto
Junácka 1, 832 90 Bratislava
02 / 49 253 111
www.banm.sk

Kniha je priateľ do zlých časov. Čo čítajú Slováci a na čo sa môžeme tešiť v kníhkupectvách

Kniha je priateľ do zlých časov. Čo čítajú Slováci a na čo sa môžeme tešiť v kníhkupectvách
25.05.2020 - Široká ponuka podujatí, divadiel, koncertov i prednášok sa zo dňa na deň scvrkla na nulu. Všetci chápeme, že čas prísnych opatrení je nevyhnutné vydržať, na druhej strane, nebolo by úprimné povedať, že nám kultúra nechýba. A tak hľadáme možnosti, ako dobre a pozitívne vyplniť čas, odreagovať myseľ, naučiť sa niečo nové. Našťastie, knihy tu s nami zostali. Postupne zmenšujeme „komínčeky“ na nočnom stolíku alebo si ich objednávame on-line. O tom, čo sa deje, kým nám v rukách zašuchocú stránky plné príbehov, som sa porozprávala s Alexandrou Petrášovou z novomestského vydavateľstva Slovart.

Predstavte, prosím, na úvod vaše vydavateľstvo. Snažíte sa špecializovať, alebo naopak, prinášať niečo pre každú skupinu čitateľov? Viem, že mnohé vaše tituly získali ocenenia...
Prinášame na knižný trh hodnotné knihy slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov, aj modernú literatúru pre deti. Nechceme sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, chceme zostať vydavateľstvom najlepších kníh. Niektorí čitatelia ako našu vlajkovú loď vnímajú edíciu MM, v nej vydávame diela súčasných svetových spisovateľov, pre niekoho sme zárukou kvalitných kníh pre deti a medzi milovníkmi umenia nám robia dobré meno monografie známych fotografov, maliarov alebo sochárov.
Tešíme sa z prestížnych literárnych ocenení ako sú Najkrajšia kniha Slovenska, Anasoft litera, či Cena Dominika Tatarku. Naši prekladatelia opakovane získali Cenu Jána Hollého za umelecký preklad i Cenu Mateja Bela za vedecký a odborný preklad. Za všetkých ocenených spomeňme knihu Prvá a posledná láska nedávno zosnulého Pavla Vilikovského, za ktorú získal ocenenie Anasoft litera. Vo finálovej desiatke tejto literárnej ceny boli aj jeho novely Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa a Letmý sneh.
Slov1
Alexandra Petrášová v rozhovore s autorkou Ivanou Jungovou.


Ako sa dnes vydávajú knihy? Mnohé malé vydavateľstvá fungujú takmer výlučne z grantov a podpory ministerstva kultúry, je to tak aj vo veľkom vydavateľstve?
Kniha je na prvý pohľad rovnaký produkt ako ktorýkoľvek iný, no predsa len, má svoje špecifiká. Samozrejme, komerčné tituly si na seba zarobia a podliehajú bežným pravidlám trhu. Treba však brať do úvahy, že vydavateľstvo je tu v roli veľkoobchodu a knihy sa k zákazníkom dostávajú cez maloobchod, teda kníhkupectvá, s ktorými sa delíme o zisk. No vydávame aj mnohé tituly, ktoré sú umelecky náročné, či už vďaka pôvodným ilustráciám, grafickému spracovaniu alebo špecifickej tlači. Na niektoré z nich dostávame podporu z Fondu na podporu umeniu, kde o štipendium môžu žiadať aj prekladatelia alebo autori. Podpora štátu pre literatúru je rovnako dôležitá a nenahraditeľná ako pre iné oblasti živej kultúry a sme za ňu vďační.

Kto rozhoduje o tom, ktoré knihy vyjdú? Z akých zdrojov sa vyberá?
O nových knihách rozhodujú u nás redaktorky a redaktori v spolupráci s majiteľom vydavateľstva. Každý z nich sleduje trendy v danej oblasti – napríklad beletrii, literatúre faktu, knihách pre deti – a prichádza s návrhmi, čo by sa hodilo do edičného plánu na ďalší polrok. O knihách na preklad sa dozvedáme na odborných veľtrhoch, napríklad vo Frankfurte alebo v Londýne. Ponuky nových titulov od zahraničných autorov, ktorých sme už v minulosti vydali, nám posielajú ich agentúry. Samozrejme, do vydavateľstva posielajú rukopisy aj noví, debutujúci slovenskí autori a autorky, ktorých texty takisto posudzujú kolegyne a kolegovia z redakcie.

Podporujete výraznejšie slovenských a českých autorov? Má aj začínajúci autor šancu, že sa jeho kniha dostane do vydavateľského plánu? Iste je to zodpovedné rozhodnutie, odborné aj ekonomické...
O našej podpore slovenským autorkám a autorom svedčia každoročné nominácie a ocenenia v rôznych súťažiach. V Anasoft litere sú to napríklad Dušan Dušek, Vanda Rozenbergová, Veronika Šikulová, Juraj Kováčik alebo Denisa Fulmeková. Pri udeľovaní ocenení Najlepšia kniha jari, leta, jesene a zimy, ktorú organizuje Bibiana, sú naši ilustrátori a spisovatelia zastúpení snáď v každom vyhlasovaní.
Zavedení autori, ktorí u nás vydávajú dlhé roky, sú napríklad Dominik Dán alebo Boris Filan. Za svojou editorkou prichádzajú s hotovým rukopisom, ten potom spolu ďalej upravujú aj v spolupráci s jazykovou redaktorkou. Textov od mladých alebo nových autorov dostávame veľmi veľa. Samozrejme, o zaradení do edičného plánu rozhoduje ich kvalita. Tým myslíme nielen originálny námet a jeho literárne spracovanie, ale aj dokonalú štylistiku a gramatiku.

Čo si myslíte o úrovni súčasnej slovenskej literatúry? Akých máme starších a akých mladších sľubných autorov?
Slovenská literatúra sa vydáva a čitatelia o ňu majú záujem. Podľa úspešných titulov vznikajú celovečerné filmy či seriály, a to pre deti aj dospelých. Naše autorky a autori absolvujú ročne stovky besied v kníhkupectvách, v mestských aj školských knižniciach. Okrem knižného veľtrhu Bibliotéka existuje mnoho menších, lokálnych knižných podujatí ako napríklad Brak, Punktík v Košiciach, Žilinský literárny festival a mnohé iné, počas všetkých sa autori stretávajú s nadšenými detskými aj dospelými čitateľmi.

A aký je vkus slovenských čitateľov? Predáva sa dobre aj kvalitná literatúra alebo vysoko vedú ľahké žánre? Čo čítajú Slováci najradšej? Kupujeme dosť kníh nielen pre dospelých, ale trebárs aj pre deti?
Vkus slovenských čitateľov je rôznorodý, a to je dobre! V neprebernom množstve titulov na pultoch kníhkupectiev si vyberie naozaj každý. Často sa nás rodičia pýtajú, ako primäť deti k čítaniu. Odpovede sú dve – ísť im príkladom, teda sami rodičia by mali čítať, a potom hľadať pre dieťa knihu, ktorá ho nadchne. Potom ho už čitateľské nadšenie neopustí...
K najúspešnejším titulom patria u nás detektívky od Dominika Dána, veľmi populárne sú aj historické romány. U detí vedú knihy, ktoré poznajú z televízneho vysielania, prípadne z kina. Napríklad Mimi a Líza, Websterovci alebo Ako si vycvičiť draka.
Slov3
Spisovateľ Braňo Jobus sa teší z vydania svojej knihy pre deti.


Obľúbili sme si audioknihy, alebo je to ešte len okrajová oblasť? Aký podiel majú na dnešnom knižnom trhu knihy v elektronickom formáte?
Podiel elektronických a audiokníh na trhu je zatiaľ relatívne malý, ale každý rok stúpa. Stále viac čitateľov zisťuje, že na počúvanie kníh a čítanie e-kníh nie sú potrebné žiadne špeciálne zariadenia, stačí obyčajný smartfón (a slúchadlá). Audioknihy načítavajú najlepší slovenskí herci a herečky a dá sa vyberať zo všetkých žánrov. Veľkú popularitu si medzi nimi získali napríklad historické detektívky od Juraja Červenáka. Aj mnohí rodičia si audioknihy nevedia vynachváliť, zabavia deti počas dlhých ciest autom.

Organizuje vydavateľstvo nejaké akcie na podporu čítania, prípadne tvorby? Myslíte, že najmladšia generácia číta dosť, alebo sa na nej negatívne podpisuje digitalizácia?
Akcie na podporu literárnej gramotnosti podporujeme dlhodobo a veľmi radi. Pre mladých dospelých je to napríklad tvorivá súťaž Medziriadky. Školopovinné deti majú rady fantastické podujatia ako Noc s Andersenom alebo Detský čitateľský maratón (organizuje Linka detskej istoty). V mnohých slovenských mestách sa uskutočňuje veľmi obľúbená Noc literatúry, kde sa vždy snažíme uviesť aj knihu z našej produkcie. Väčšina knižných udalostí sa koná na jar a tohto roku budú zrejme presunuté na jeseň. Odporúčam čitateľom, aby sledovali nové dátumy a určite si ich nenechali ujsť.

Aké zaujímavé prekvapenia ste pre čitateľov pripravili na rok 2020, čo plánujete v blízkej budúcnosti?
Tento rok je momentálne otázny, nevieme presne, ako budú fungovať tlačiarne a kedy otvoria kníhkupectvá. Čitatelia o novinky určite neprídu, prinajhoršom presunieme jarné a letné tituly na jeseň.
Veľmi sa tešíme na Denník Anny Frankovej vo forme komiksu, je to skvelá kombinácia klasického diela a moderného formátu. Mnohých určite poteší reedícia knihy Tisíc a jeden vtip (po 50 rokoch), ktorú kedysi všetci mali doma a nestratila nič zo svojho humoru. Do klasickej rady pribudne napríklad román od Eduarda Bassa, autora slávneho Cirkusu Humberto. Veľmi napínavý bude aj životopis kráľovnej detektívok Agathy Christie. Najviac kníh pripravujeme pre deti, budú medzi nimi dielka od etablovaných slovenských autorov a ilustrátorov, ale aj obľúbené prekladové tituly.

Ďakujem za rozhovor, prajem šťastnú ruku pri výbere titulov a čitateľskú priazeň!
Zhovárala sa Jana Škutková, Hlas Nového Mesta
Snímky archív vydavateľstva Slovart


Vytvorené: 25.05.2020 11:12, webman