Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Ing. Peter Kováčik, prozaik, spisovateľ

Ing. Peter Kováčik
 Pán Peter Kováčik v roku 1960 ukončil vysokoškolské štúdium na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. V roku 1960 - 61 bol redaktorom Československej televízie, neskôr stredoškolský profesor, redaktor Stredoslovenského vydavateľstva, Československého rozhlasu, pracovník Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici a scenárista a dramaturg Slovenskej filmovej tvorby. V rokoch 1969 a nasledovných bol politicky perzekuovaný.

Od roku 1991 pôsobí ako spisovateľ v slobodnom povolaní. Svoju literárnu tvorbu orientoval najmä na kritiku súvekých spoločenských pomerov, malomeštiactva, mamonárstva, pretvárky ľudí v totalitnom režime. V tejto oblasti sú zaujímavé jeho diela ako napr. Portréty, Kráľ môže všetko, Posledná moc spravodlivých, Čas do úsvitu, Nevera po slovensky, Atmosféra v marci a ďalšie.

    Orientoval sa aj na históriu a na literatúru pre deti a mládež, napríklad historická próza Alžbeta Bathoryová, próza z vojnového obdobia Jablká nášho detstva. Je plodným autorom aj rozhlasových hier pre deti a dospelých, napríklad Viadukt, Primášik, Vo vlaku, Recesia, O pätorakom kráľovstve, Úder pod pás, Krčma Pod zeleným stromom.

    V oblasti televíznych i filmových scenárov sú to napríklad Pohľadnica z Benátok, Jediný syn, A čo láska, Soľ nad zlato, Brzdový systém.

    Pán Kováčik si za svoju bohatú literárnu a umeleckú činnosť zasluhuje ocenenie mestskej časti - Cenu Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ktoré dostal v roku 2006.

 Vytvorené: 11.01.2012 11:13, webman
Hore
Hore
Hore