Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Drahomír Prihel, akademický sochár

Drahomír Prihel
 Pán Drahomír Prihel v rokoch 1981 - 87 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie sklárskeho výtvarníctva. Už v priebehu štúdia, ale najmä po absolvovaní vysokej školy sa venuje voľnej tvorbe, sklárskemu dizajnu a tvorbe pre architektúru. Sklo je jedinečným médiom, ktorého vlastnosti pán Prihel dokonale pozná a to mu umožňuje dodať svojim dielam individuálny rukopis s dávkou originality.

    Každé jedno jeho dielo nás posúva do inej pocitovej roviny. Ekvivalenty ako život a svet, človek a vesmír či labyrinty srdca a raj "všehomíra" utvárajú dynamickú podstatu jeho diel. Pán Prihel ako básnik píše v skle príbehy svojej mysle, duše, ponúka nám sklenené sny , túžby či spomienky pretvorené do diel. Presviedča nás o tom viacero výstav , ako napríklad v roku 2004 v Galérii Mérum, kde prezentuje predovšetkým jeho sklenené vínne poháre a farebné hutne kolorované fľaše. Je tu i ukážka hutného modelovania - figúrky rozprávkových postáv, ktoré vytvoril so sklárskym majstrom Václavom Štěpánkom z Nového Boru. V roku 2005 mal pán Prihel v Galérii Miloša Alaxandra Bazovského v Trenčíne výstavu nazvanú Hra svetla a farby. Sústreďuje sa v nej na sklenenú plastiku, úžitkové sklo a dizajn. Jeho diela boli prezentované i v prezidentskom paláci, na výstave, ktorú otvorila manželka bývalého prezidenta pani Schusterová. 

    Výstava s názvom Zakliate galaxie bola aj tichou poctou neznámym obetiam teroristického útoku v USA. Umelecká práca pána Prihela, v ktorej je pretvorené ľudské cítenie, spolupatričnosť a prchavá existencia človečenstva, si zasluhuje i ocenenie našou mestskou časťou - Cenou Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ktoré dostal v roku 2006.



Vytvorené: 11.01.2012 11:42, webman
Hore
Hore
Hore