Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Doc. PhDr. Jozef Vengloš, bývalý slovenský futbalista a tréner

Doc. PhDr. Jozef Vengloš
Absolvoval štúdium na Vysokej škole pedagogickej, odbor slovenský jazyk a telesná výchova, doktorát a docentúru si urobil na Univerzite Komenského v Bratislave. Na Slovenskej vysokej škole technickej bol vedúcim katedry telesnej výchovy. Učil tiež na Fakulte telesnej výchovy a športu, na katedre hier.

Športovú kariéru začal v ŠK Ružomberok. Potom si obliekal dres Slovana Bratislava, kde pôsobil do roku 1966. V rokoch 1967 – 1969 bol trénerom austrálskej reprezentácie, v roku 1970 sa stal trénerom VSS Košice, trénoval aj reprezentáciu do 23 rokov a doviedol ju k titulu majstra Európy. V rokoch 1973 – 1976 bol trénerom Slovana Bratislava, ktorý sa v roku 1973 a 1974 stal majstrom Československa a víťazom Pohára. Keď sa v roku 1976 hráči Československa stali majstrami Európy vo futbale v Belehrade, v družstve bolo sedem hráčov Slovana Bratislava. V roku 1980 získali na Majstrovstvách Európy tretie miesto.

Jozef Vengloš bol sedemkrát trénerom výberu sveta na rôznych podujatiach v Európe, v Ázii, v Severnej Amerike, 77-krát bol trénerom reprezentácie Československa a v roku 1993 bol prvým reprezentačným trénerom Slovenska. Za dosiahnuté úspechy ho vyhlásili za Slovenského trénera storočia. Je členom výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu. Za úspešnú športovú činnosť dostal vyznamenanie UEFA „Order of Merit“ diamond a Vyznamenanie FIFA „ Order of Merit“.

Jeho významná práca sa oceňuje Cenou mestskej časti Bratislava-Nové Mesto za rok 2009..Vytvorené: 27.02.2010 15:06,
Hore
Hore
Hore