Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Čistili sme Kuchajdu. Z jazera vylovili pneumatiky, kuchynské nádoby aj mikrovlnku

Čistili sme Kuchajdu. Z jazera vylovili pneumatiky, kuchynské nádoby aj mikrovlnku
01.05.2020 - Počas posledného aprílového víkendu vyčistili potápači dno a bezprostredné okolie jazera Kuchajda,ktoré je od 1. mája sprístunené opäť aj verejnosti. Pracovníci oddelenia životného prostredia mestskej časti a EKO-podniku VPS v spolupráci s dodávateľskou organizáciou Octopus urobili maximum, aby po opätovnom sprístupnení verejnosti boli priestory prírodného areálu čisté a bezpečné.
V prvom kroku vyzbierali drobný odpad z okolia jazera a potápači uskutočnili prieskum jeho dna do hĺbky troch metrov. Väčšie kusy odpadu označili bójami. V druhom kroku zrealizovali hlavné čistenie dna, výlov uhynutých rýb a vyčistenie plôch pod mólom a novou reštauráciou. V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu bol počet zúčastnených pracovníkov obmedzený na piatich. Pri povrchových prácach mali nasadené rúška a dodržiavali zvýšenú hygienu. Bežný odpad sústredili do veľkokapacitného kontajnera, pričom kovové časti vyseparovali a odovzdali v zberni.
Pri povrchovom čistení zozbierali predovšetkým plastové poháre a fľaše, sklenené poháre, či drevené obloženie z rozpadajúcej sa reštaurácie.
kuch1
Na dne jazera sa odpad nachádzal hlavne v priestore pod mólom a v jeho okolí. Nebezpečného, najmä kovového a často aj ulitníkmi pokrytého odpadu, ktorý môže spôsobiť zranenie, vytiahli z vody približne 1 m3. „Išlo o kovové armatúry, kuchynské nádoby, pneumatiky z auta, sklenené fľaše, igelitové vrecká, dokonca i mikrovlnnú rúru. Podobnú mikrovlnku sme našli a odstránili už v minulom roku. Zdá sa, že majiteľ zrušeného bufetu pri jeho likvidácii všetko nahádzal do jazera,“ uviedol Tomáš Rácz zo spolku Octopus a doplnil, že z plážovej časti odstránili aj množstvo sklenených obalov.
kuch3
Potápači vytiahli z vody niekoľko kusov uhynutých rýb, bol to však úhyn v prirodzenej miere. Vážnym problémom je množstvo odtrhnutých rybárskych vlascov a háčikov. Ide o drobný a nenápadný materiál, ktorý napriek veľkej snahe nie je možné vyčistiť úplne, o to je nebezpečnejší. Výsledky čistenia za posledné roky potvrdzujú, že množstvo odpadu je už stabilizované (cca 1 až 2 m3) a k zachovaniu tohto stavu stačí pravidelná starostlivosť a udržiavací režim.
kuch4

Jana Škutková, snímky Jana Plevová


 


Vytvorené: 01.05.2020 08:36, webman
Hore
Hore
Hore