Tragická udalosť v Spišskej Starej Vsi, kde došlo k útoku na škole, ale aj opakované vlaňajšie bombové vyhrážky, vyvolali širšiu diskusiu aj ohľadom ôsmich základných škôl v Novom Meste. Môžeme ich považovať za bezpečné? Ako sa starajú o duševné zdravie detí a dokážu minimalizovať podobné hrozby? Akú podporu dostáva vedenie škôl, aby čo najlepšie zvládalo krízové situácie?
Po viacerých incidentoch na školách po celom Slovensku si aj Nové Mesto ako zriaďovateľ základných škôl uvedomuje potrebu hlbšej analýzy existujúcich bezpečnostných a preventívnych opatrení a nutnosť hľadania možností, ako ich optimálne posilniť.
Bezpečnosť je jedna z priorít
„Problematike bezpečnosti na našich základných školách sa venujeme dlhodobo. Veľmi intenzívne sme so školami na túto tému komunikovali od januára minulého roku. Riešili sme, aké bezpečnostné opatrenia majú školy zavedené, prípadne aké plánujú, a aké už realizujú. Školy potom v rámci bezpečnostného auditu vypĺňali dotazníky na ochranu mäkkých cieľov.“ vysvetľuje PaedDr. Erik Špaňo, vedúci Školského úradu Bratislava-Nové Mesto.
Závery prieskumu a odporúčania zverejnilo ministerstvo vnútra nedávno a zriaďovateľ by sa ich mal pokúsiť v čo najväčšej možnej miere implementovať.
„Doplním ešte, že po opakovaných bombových vyhrážkach sme v novembri 2024 absolvovali stretnutie troch strán. My, ako zriaďovateľ škôl, ich riaditelia a zástupcovia polície. Debatovali sme o tom, ako v prípade krízovej situácie optimálne postupovať, ako reagovať na hrozby.“
Pomocná ruka od ministerstva
Ministerstvo školstva už má aktuálne na svojom webe presný postup krokov v zmysle prípravy na krízové udalosti a intervenciu. Podľa tohto manuálu sa môžu školy riadiť, mali by ho poznať všetci jej pracovníci.
„Minister školstva tiež koncom januára 2025 predstavil aj opatrenia na posilnenie bezpečnosti, ktoré zahŕňajú doplnenie odborných tímov na školách, školenia pedagógov, zavedenie databázy preventívnych programov a od 1. februára 2025 je v platnosti i nová smernica pre prevenciu a riešenie šikanovania detí. K tomu všetkému sa mestská časť ako zriaďovateľ musí snažiť maximálne podporovať ochranu duševného zdravia, budovanie vzťahov medzi žiakmi, učiteľmi a rodičmi.“
Čo by školy privítali
„Po udalostiach v Spišskej Starej Vsi sme boli v kontrakte s každou našou školou. Zaujímalo nás, ako túto tragickú udalosť vnímajú dospelí pracovníci a ako na ňu reagovali deti. Z našich debát vyplynulo, že riaditeľky a riaditelia plánujú zintenzívniť preventívne opatrenia. Organizovať tréning komunikačných zručností, podporovať osobnostný rozvoj detí, nacvičovať evakuáciu a radi by zorganizovali aj prednášky pre rodičov v súvislosti s bezpečnosťou a duševným zdravím detí,“ hovorí Erik Špaňo.
Podľa neho by školy aktuálne uvítali napríklad pomoc pri aplikácii novely zákona o kybernetickej bezpečnosti. Ocenili by aj pridelenie tzv. preventistu, zástupcu miestneho policajného zboru, ktorý by sa so žiakmi venoval preventívno-bezpečnostným akciám.
Najdôležitejšie preventívne kroky
Duševné zdravie
Bezpečnostné prvky
Pedagogickí pracovníci by mali byť schopní včas rozpoznať varovné signály agresívneho alebo problematického správania, ktoré môžu naznačovať, že dieťa potrebuje pomoc. V tomto ohľade je kľúčová aj úzka spolupráca so špecializovanými centrami, ktoré sa tejto problematike venujú, ako je napríklad Centrum poradenstva a prevencie.
Dostávajú v tomto smere pedagógovia dostatočnú podporu? „Práve školy v Novom Meste by mohli byť príkladom dobrej praxe, lebo sa týmto témam cielene venujú. Dovolím si tvrdiť, že okres Bratislava 3 je v tom výnimočný nielen v BA kraji, ale aj na Slovensku. Na všetkých školách máme školské podporné tímy, na mnohých školách máme zavedené ranné kruhy, na poradách sa často hovorí o duševnom zdraví. Školy majú jednoznačne snahu zameriavať sa nielen na žiakov, ale aj na pedagógov,“ hovorí PaedDr. Jana Lednická, riaditeľka Centra poradenstva a prevencie (CPP) Bratislava 3.
„Naše školy dostávajú od nás komplexnú metodickú podporu. Za posledný rok sme vyškolili všetky riaditeľstvá škôl v riadení krízového manažmentu, kde sme sa venovali práve podobným náročným situáciám.“
Riaditelia si pripravili na školách smernicu ku krízovým udalostiam, kde si stanovili krízový intervenčný tím, na poradách so zamestnancami si prešli krízový plán, zrealizovali nácvik situácie.
„Zaučili sme školy v stabilizačných technikách a mali sme snahu zapracovať ich do bežného života školy. Vyškolili sme ďalších účastníkov zo školských podporných tímov v realizácii krízovej intervencie. Čo je však dôležitejšie, zrealizovali sme pre nich vzdelávanie zamerané na zručnosti nenásilnej komunikácie. Ešte v minulom roku sme si s riaditeľstvami škôl nastavili proces pri prestupe žiaka zo školy na inú školu, kde sme zvýraznili prvú fázu za mimoriadne významnú – zistenie informácií, zmapovanie potrieb žiaka a triedy, do ktorej by mal byť zaradený. Navrhli sme opatrenia, ktoré sú preventívneho charakteru. Napríklad triedny učiteľ počas prvých troch mesiacov zrealizuje individuálne stretnutia s novým žiakom, aj so zákonným zástupcom.“
Užitočné adresy
Centrum poradenstva a prevencie: komplexná psychologická pomoc deťom, rodičom a pedagógom – Bratislava 3 - https://psychologickecentrum.sk/
Modrý anjel, n. o. – podpora obetiam tragických udalostí a ich príbuzným - https://www.modryanjel.sk/
Inštitút osobnostného rozvoja (IOR) – krízová intervencia - https://www.ior.sk/
IPčko– anonymná psychologická a sociálna poradňa - www.ipcko.sk
Krízová linka pomoci – 0800 500 333, www.krizovalinkapomoci.sk
Linka detskej istoty – 116 111, www.odpisemeti.sk
Linka detskej dôvery – 0907 401 749, www.linkadeti.sk
Linka dôvery Nezábudka – 0800 800 566, linka dôvery pre dospelých
Viac ako ni(c)k – pomoc deťom v ohrození, www.viacakonick.gov.sk
Dobrá linka – psychologická poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením, www.dobralinka.sk
Linka podpory pre učiteľov – 0800 221 323, linka podpory pre pedagógov
Chuť žiť – 0800 221 080, špecializovaná linka na témy súvisiace s poruchami príjmu potravy: www.chutzit.sk
Spoločnosť priateľov detí – Li(e)nka - 0907 401 749
PROKOP SLOVÁČEK
FOTO: FREEPIK