Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Ani cez prázdniny nebudú škôlky úplne zatvorené

Ani cez prázdniny nebudú škôlky úplne zatvorené
14.06.2024 -

Cez prázdniny, ktoré sa onedlho začnú, budú naše materské školy síce fungovať v obmedzenom režime, no napriek tomu tzv. zberné škôlky pokryjú až osem letných týždňov z deviatich. Rodičia si môžu vybrať, kam svoje dieťa prihlásia.

Z trinástich škôlok, ktoré sú v pôsobnosti mestskej časti, budú počas júla a augusta fungovať vždy najmenej dve, alebo až šesť z nich. Iba posledný augustový týždeň od 26. do 30. augusta, budú zatvorené všetky.

„Vychádzame v ústrety rodičom, aby sme im ponúkli alternatívu aj v termínoch, kedy bude ich vlastná škôlka zatvorená,“ hovorí PaedDr. Erik Špaňo, vedúci školského úradu mestskej časti Nové Mesto.

Rodičia by mali čo najskôr nahlásiť svoj záujem o umiestnenie dieťaťa vedeniu ich domovskej škôlky. Vyberú si termíny i konkrétne zariadenie, ktoré je práve otvorené. „Môžu si zvoliť ktorúkoľvek škôlku. V rámci Nového Mesta nie sú žiadne obmedzenia. Podľa skúseností z predošlých rokov nemávame problém s umiestňovaním detí, väčšinou vyhovieme všetkým,“ dodal Erik Špaňo.

Ak si rodičia vyberú škôlku, ktorá patrí pod rovnakú ZŠ, nemení sa nič ani pri platení, ak si vyberú inú, dostanú len nový predpis na úhradu.

Stiahnite si harmonogram prevádzky MŠ v júli a auguste 2024

Ako to vnímajú deti

„Podľa mojich skúseností prejavujú deti už v júni známky únavy zo ´škôlkarského kolotoča'. Tým, že majú istý režim, povinnosti, a sú stále v kolektíve, je to pre ne náročnejšie, ako si myslíme. Preto by mali byť prázdniny najmä časom oddychu a zážitkov s rodinou,“ hovorí Miriam Ludvigová, zástupkyňa pre MŠ Letná, ktorá je elokovaným pracoviskom ZŠ s MŠ Riazanská.

Lenže rodičia často nedokážu svojou starostlivosťou pokryť celé prázdniny, a tak je letná škôlka vhodnou alternatívou. „Presun do náhradnej škôlky je pre deti často náročný. Idú do neznáma, majú obavy, podobne ako keď dospelý zmení pracovné miesto. Nájdu sa však aj šťastné povahy, ktoré zmenu znášajú ľahko, a užívajú si ju. Všetky deti v náhradnej škôlke spočiatku potrebujú viac pozornosti, lásky, prijatia a uistenia, že sú vítané. Do pohody ich postupne dostávame vďaka letnému režimu, v ktorom majú viac priestoru na zábavu i voľné hry. Snažíme sa im čas spríjemniť, ako sa len dá,“ doplnila Miriam Ludvigová.

V júnovom čísle Hlasu Nového Mesta sme pre vás pripravili viacero zaujímavých tém zo života mestskej časti. Ako vždy si ho môžete prečítať aj online.

Otvorené škôlky počas letných prázdnin

1. – 5. júl

EP – MŠ Cádrova, EP - MŠ Osadná, EP - MŠ Letná, EP - MŠ Legerského, EP - MŠ Pionierska, EP - MŠ Šuňavcova
8. – 12. júl EP - MŠ Cádrova, EP - MŠ Osadná, EP - MŠ Letná, EP - MŠ Legerského
15. – 19. júl EP - MŠ Cádrova, EP - MŠ Osadná, EP - MŠ Letná
22. – 26. júl EP - MŠ Cádrova, EP - MŠ Šancová

29. júl – 2. august

EP - MŠ Rešetkova, MŠ Odborárska, EP - MŠ Šancová
5. – 9. august EP - MŠ Na Revíne, EP - MŠ Rešetkova, EP - MŠ Jeséniova, MŠ Odborárska, EP - MŠ Šancová

12. – 16. august

EP - MŠ Na Revíne, EP - MŠ Rešetkova, EP - MŠ Jeséniova, EP - MŠ Odborárska, EP - MŠ Pionierska, EP - MŠ Šuňavcova

19. – 23. august

EP - MŠ Na Revíne, EP - MŠ Jeséniova, MŠ Odborárska, EP - MŠ Legerského, EP - MŠ Pionierska, EP - MŠ Šuňavcova

Text: Prokop Slováček
Foto: Mária Vencelová
 


Posledná aktualizácia: 25.06.2024 16:23
Hore
Hore
Hore