Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

10 rád pred odchodom alebo Zlodeji nedovolenkujú (1.)

Štatistiky sú neúprosné. Nadpolovičný podiel na celkovom koláči trestných činov, si ukrojí majetková kriminalita. Zlodeji navyše nemajú ani letnú, ani zimnú dovolenku. Pre nich naopak začína obdobie intenzívnej „práce“. Prinášame vám zaručené a odskúšané rady, ako sa po návrate nestať súčasťou smutných štatistík.
Čím viac, tým lepšie
Určite vo svojom okolí poznáte niekoho, komu sa počas jeho dovolenky vykradli dom, byt alebo chatu. My ako modelový príklad uvádzame tri skupiny dovolenkárov:
 1. Nehnuteľnosť opúšťajú v stave, v akom je doteraz, teda počas bežného roka. S vysokou pravdepodobnosťou nespĺňa štandardy bezpečnosti a je ľahkým terčom pre zlodejov. Často  vďaka ľahkovážnosti a zábudlivosti majiteľov a nájomníkov.
2. Nehnuteľnosť si dovolenkári pred odchodom zabezpečili alebo hodlajú zabezpečiť. Vyhľadajú odborníkov, odbornú radu a znížia riziko krádeže. Veľa tipov prináša tento a nasledujúci článok.
3. Tretia skupina zvolí vysoký stupeň zabezpečenia. Odborne nainštalované elektronické bezpečnostné systémy a iné prvky znížia riziko krádeže na minimum.
Zabezpečte vstupy do objektu
Odchádzate na dovolenku alebo na dlhú služobnú cestu a nestíhate nehnuteľnosť zabezpečiť inak, než s tými súčasťami, ktoré má momentálne nainštalované? Patríte medzi väčšinu Slovákov a zlodeji to dobre vedia. Čakajú len na vhodnú príležitosť. V prvom rade dobre zabezpečte všetky okná (aj strešné a pivničné) a veľké vetracie otvory, pretože tieto patria medzi najčastejšie miesta, kade zlodeji vniknú do vášho obydlia. Paradoxne druhým spôsobom vlámania sa sú jednoducho vchodové dvere. Na ďalších priečkach v štatistike sú tiež dvere - zadné dvere, dvere na chodbách, balkónové dvere a dvere z pivnice, lodžie alebo terasy. Uistite sa, že sú dobre uzamknuté.
Zariadenie v domácnosti by tiež nemalo zostať „na obdiv“ na cez okná viditeľných miestach. Sú doslova pozvánkou pre zlodejov. Výpočtovú techniku,  elektroniku, hodnotné náradie ukryte do uzamykateľných skriniek. Hotovosť, platobné karty, doklady, dokumenty a cennosti patria do trezoru.  Aj bicykle spútajte navzájom a ešte aj o pevné súčasti odkladacích priestorov. Všetko „voľne položené“ a cenné je ľahkou korisťou zlodejov.
Zvyšujte bezpečnosť, znižujte riziko
Najjednoduchší spôsob je požiadať o pravidelné návštevy susedov, známych, rodinu, ale s dôrazom na ich dôveryhodnosť. Babička, ktorá chodí iba „polievať kvety“, riziko krádeže príliš nezvyšuje. Váš známy by mal kontrolovať, či sú všetky zámky neporušené, pozorovať okolie, či sa v ňom nepohybujú podozrivé osoby. Zlodeji veľmi často „kontrolujú“, či sa v domácnosti niekto nachádza vyzváňaním na zvončeky, volaním na pevnú linku (vyvarujte sa odkazu na záznamníku, ktorý informuje o Vašej neprítomnosti). Preto radšej na schránku píšte len priezvisko, poštovým doručovateľom to stačí a pre zlodejov je ťažšie zistiť si o Vás viac, napríklad v prostredí sociálnych sietí. Cez siete typu Foursquare alebo Facebook je veľmi ľahké zistiť Vašu geografickú polohu, preto si dobre preštudujte nastavenia. Ako signál vašej neprítomnosti však stačia nevybrané schránky, nalepený leták na dvere alebo pohodené odpadky pred vchodové dvere.  Za bežných okolností by ste ich totiž odniesli alebo odtrhli, čo by mala robiť Váš známy, ktorému ste zverili kľúče. Ten by mal tiež manipulovať so žalúziami. Neodporúča sa, nechávať ich stále zatiahnuté. „Hodenou rukavicou“ pre zlodejov sú i škatule od nových spotrebičov v nevynesenom smetí pred domom, rovnako ako chválenie sa majetkom,“ hovorí Daniel Štubniak, konateľ spoločnosti Kamerové systémy, s.r.o. „Zlodeji pracujú prevažne v noci. Dbajte, aby ste mali funkčné pouličné osvetlenie, osvetlenie dvora i vchodových dverí a aby sa dvere a okná od ulice neskrývali za husté kríky či stromy. Vhodným riešením je osvetlenie, ktoré sa zapína pri zaregistrovaní pohybu,“ dodáva.
Viete, že...
...štatisticky najvyšší počet poistných udalostí je evidovaných počas mesiacov júl a august, kedy dovolenková sezóna vrcholí? Pritom z roka na rok sa zvyšuje nielen počet prípadov, ale i poistné plnenie a výška škôd, lebo stúpa hodnota odcudzených vecí.
10 rád pred odchodom z domu či bytu
1.       O presnom čase Vašej neprítomnosti hovorte len úzkemu okruhu ľudí.
2.       Dvakrát skontrolujte, či sú všetky obloky a dvere zatvorené a uzamknuté.
3.       Nenechávajte kľúče pod rohožkou a akékoľvek odkazy o Vašej neprítomnosti.
4.       Pravidelne si vyberajte poštovú schránku a odstraňujte letáky. Prípadne využite službu uschovania zásielok na najbližšej pobočke pošty.
5.       Požiadajte dôveryhodnú osobu, aby počas Vašej neprítomnosti, dohliadala na odvoz komunálneho odpadu a poriadok na dvore či v predzáhrade.
6.       Veľmi cenné veci patria do trezoru alebo sejfu, ideálne v banke. Ostatné cennosti a dokumenty označte, vyfoťte a ukryte. Po návrate si všetky veci skontrolujte, aj v garáži a pivnici.
7.       Vaše vozidlo zaparkujte na stráženom mieste alebo u dôveryhodných ľudí.
8.       Obstarajte si mechanické zábrany: kvalitné zámky, bezpečnostné dvere či mreže.
9.       Obstarajte si elektronické bezpečnostné systémy, napríklad digitálne alebo analógové kamery, alarmy a senzory.
10.   Aktivujte si SMS notifikácie a on-line vzdialený prístup k Vašim bezpečnostným systémom, prípadne napojenie na Pult centralizovanej ochrany.
Vaši špecialisti na bezpečnosť
www.specialistinabezpecnost.sk
 
 
 


Vytvorené: 28.07.2014 09:24, Tettinger Marek
Hore
Hore
Hore