Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

Nebezpečný chodník

Včera, dňa 29.9.2016, sa mi stala na zasadnutí Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislava, veľmi nepríjemná vec, povedala by som, že až urážajúca. Keď som sa hneď ráno prišla prihlásiť k Slovu občana, bola som už siedma v poradí. Celé doobedie som tam sledovala program zasadnutia, potom som aj ja spolu s poslancami využila obedovú prestávku a vrátila som sa o 15:30 hod. Keď o cca 16:00 hod. začal bod rôzne, v rámci ktorého malo byť aj moje vystúpenie, zašla som si pre ovládač za pánom, ktorý ma ráno inštruoval ako mám premietať moju pripravenú Power Pointovú prezentáciu na zvolenú tému : Nebezpečný chodník. Až vtedy! som sa dozvedela, že pán primátor Nesrovnal moju prezentáciu zakázal. Dôvod mi nikto nepovedal. Považujem to zo strany primátora za vrcholne arogantné. Vystúpenia som sa nevzdala, improvizovala som, lebo príspevok na 3 minúty bez prezentácie som nemala napísaný. S prezentáciou by mi trval 2:45 minúty (doma som si to stopla), s úvodom : Dobrý deň, ďakujem za slovo, ... a so záverečným : Ďakujem za pozornosť a Dovidenia!, moje vystúpenie malo s matematickou presnosťou 3 minúty. Po troch minútach ma chcel primátor umlčať a mikrofón mi vypli, ako učiteľka (už dlho na dôchodku) som bola zvyknutá na prejav bez mikrofónu, tak som bez neho ešte chvíľu navzdory hovorila.
Svojim vystúpením som chcela kompetentným poukázať, prečo je predmetný chodník (spájajúci Sliačsku ulicu so Smikovou, rovnobežný s Račianskou) nebezpečný – lebo permanentne po ňom chodia aj chodci, aj autá. A požiadať, aby situáciu riešili. Zdravie a životy ľudí sú v ohrození (4.7.2016 tam zomrel človek, zrazilo ho auto). Vlastník chodníka je buď neexistujúci, alebo neznámy, preto nemá kto požiadať o jeho zaradenie do siete miestnych komunikácií ako o pozemnú komunikáciu IV. triedy (ľudovo povedané ako chodník len pre chodcov!). Podľa Štatútu hlavného mesta SR Bratislavy (čl. 73, písm. m) o takomto zaraďovaní rozhoduje hlavné mesto. Domnievam sa, že ak by bola dobrá spolupráca medzi hlavným mestom a mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto (kde sa chodník nachádza), nemal by to byť problém. Ale je to problém dlhodobý, nikým neriešený. Na výhovorky typu : ten neporiadok tu zanechal bývalý režim, som doslova alergická. To sa budeme ešte niekoľko storočí vyhovárať „to nie my, to tí pred nami“ ? Chodník je veľmi frekventovaný, chodia po ňom ľudia do mnohých obchodov, deti do blízkej školy, nemotorizovaní občania na zastávky MHD, veriaci do kostola, alebo ktokoľvek len tak na prechádzku, či vyvenčiť psíka, ...
Na začiatku nebezpečného chodníka od Sliačskej ulice po jeho oboch stranách je nebezpečné parkovisko, je to čierna stavba na súkromnom pozemku, čo podstatne situáciu zhoršuje. O tom som hovorila na Zasadaní miestneho zastupiteľstva Bratislava Nové Mesto 13.9.2016. Zdalo sa mi, že sa konečne budú s problémom zaoberať, ale asi som naivná, snažím sa o to ja, miesto nich, chodím po úradoch, posielajú ma od čerta k diablovi a naspäť. Nevzdávam sa, vytrvalosť mi dali do vienka.
Oficiálne (podľa zákona) zaradenie celého nebezpečného chodníka do siete ako chodník len pre chodcov, by bol silný (ak nie najsilnejší) argument na odmietnutie dodatočného stavebného povolenia nebezpečnému parkovisku s 28 parkovacími miestami. A vlastník pozemku by ho musel (aj s pokutou) na vlastné náklady odstrániť. Uvedomujem si, že situácia s parkovaním v celej Bratislave je katastrofálna, ale odstránenie 28 parkovacích miest ju nijako podstatne nezhorší, ale môže zachrániť ľudský život. Nemôžeme čakať na ďalšie zbytočné obete!
Ak mi niekto poradíte (sama to nedokážem), ako sa sem dá vložiť moja prezentácia (originál je na porovnanie v počítači magistrátu), sami posúdite, či bol dôvod ju (podľa vzoru pána Danka) zakázať. Podľa mňa bola jasná, stručná, presná a slušná, no teraz si myslím, že som mala byť omnoho tvrdšia.

Z prezentácie som urobila album
https://www.facebook.com/Sladka.Krivossova/media_set?set=a.1246313398733067.1073741831.100000632554499&type=3
Prihláste sa alebo sa zaregistrujte
Hore
Hore
Hore