Verzia pre slabozrakýchKlasické zobrazenie | Kontakty | RSS | Verzia pre tlač | English
Hore

autá často porušujú zákaz vjazdu na cyklotrasu Novomestské podhorie

dobrý deň,

cyklotrasa Novomestské podhorie (úsek od Horskej ulice na Sliačsku) vedie po úzkej asfaltovej ceste, na ktorú je dopravným značením zakázaný vjazd motorovým vozidlám.

Skutočnosť je žiaľ taká, že v pracovné dni (najmä ráno) v smere z Peknej cesty do centra mesta tuto cestu so zákazom vjazdu zneužívajú vodiči aby sa vyhli kolónam na Račianskej ulici.

Situácia je z toho dôvodu na cyklotrase nebezpečná - cesta je úzka a na niektorých miestach neprehľadná a o kolízne situácie nie je núdza.

Polícia sa občas snaží túto situaciu riešiť a zastavuje/pokutuje arogantných vodičov, ale to je riešenie dôsledku a nie príčiny, a v poslednej dobe mám pocit ze polícia tuto cestu využíva rovnako ako ostatní - na rýchlu cestu smerom do centra mesta.

Po tejto ceste so zákazom vjazdu sa určite pohybujú aj autá ktoré majú právo na vjazd - povolenie na vjazd majú na čelnom skle. Z celkového počtu vozidiel ide však o zanedbateľné množstvo.

Súčasnú situáciu považujem za nebezpečnú a je len otázka času kedy príde ku zrážke cyklistu a auta. Riešenia vidím dve:
- osadiť na cestu zábranu (rampu), ktorá zamedzí vstup netolerantným vodičom
- zrušiť cyklotrasu - keďže toto značenie dáva cyklistom falošnú ilúziu bezpečnosti a potom je už na zváženie aj zrušiť zákaz vjazdu, kedže polícia očividne nie je schopná zabezpečiť aby sa zákaz dodržiaval.

Pri tejto príležitosti je zaujímavé sledovať správanie vodičov porušujúcich zákaz vjazdu:
asi polovica očividne bojuje s výčitkami svedomia a keď stretnú cyklistu, pokorne "zalezú" na okraj cesty a počkajú kym cyklista prejde.
Druhá polovica už na túto slabosť charakteru netrpí a veľkopansky idú stredom cesty a cyklistovi neraz ostáva len nechať sa "pohladiť" kríkmi pri ceste, ak nechce skončiť pod kolesami.


s pozdravom,

Peter Vojtek
Prihláste sa alebo sa zaregistrujte
Odpoveď
Pekný deň,
ďakujeme za podnet.
Dohľad nad dodržiavaním dopravných predpisov je v kompetencii polície. Ak teda niektorí účastníci cestnej premávky nedodržiavajú jej pravidlá, potom má nastúpiť štátna, prípadne obecná polícia.
Navrhovan é použitie rampy musí byť v zmysle platnej právnej úpravy určené Hlavným mestom SR Bratislavou so súhlasom Krajského dopravného inšpektorátu, pričom realizáciu musí zabezpečiť správca alebo majiteľ komunikácie, ktorým mestská časť Bratislava - Nové Mesto nie je.
S pozdravom

Marek Tettinger
hovorca
Marek Tettinger 12.09.2014 08:09, Reagovať na príspevok
doplnenie informacii
tu som zozbieral viacero fotografii a videi ktore sa tykaju cyklotrasy novomestske podhorie a dokumentuju problemy, na ktore tam cyklista naraza a zodpovedni s tym zatial nedokazali nic spravit:

http://u map.openstreetmap.fr /en/map/2014-09-poru sovanie-zakazu-vjazd u-na-cyklotrasu-no_1 7079
Vojtek Peter 05.11.2014 09:32, Reagovať na príspevok
externy odkaz
druhy pokus o vlozenie url adresy:
http://goo. gl/HVC0Ue
Vojtek Peter 05.11.2014 09:33, Reagovať na príspevok
Hore
Hore
Hore